Lidovky.cz

Nedávná recese v USA byla nejdelší od války. Trvala 18 měsíců

Ekonomika

  21:12
WASHINGTON - Dosud poslední recese americké ekonomiky skončila v červnu 2009 a trvala celkem 18 měsíců. Stala se tak nejdelším obdobím recese od druhé světové války čili od Velké hospodářské krize 30. let.

Ekonomové očekávají prohlubování recese foto: Shutterstock

Oznámil to Národní úřad ekonomického výzkumu (NBER), sbor akademických ekonomů, který oficiálně vyhlašuje začátek a konec recesí v USA.

Dosud nejdelšími poválečnými obdobími poklesu americké ekonomiky byly recese let 1973 až 1975 a 1981 až 1982, které trvaly 16 měsíců. Nejdelším obdobím propadu vůbec byla Velká hospodářská krize, která podle oficiálních údajů celkově trvala od roku 1929 až do roku 1942.

Konec recese však nemění krušnou realitu
Prezident Barack Obama upozornil, že oficiální vyhlášení konce recese nemění nijak realitu, která je pro mnohé Američany stále krušná. "Ekonomové mohou říkat, že recese loni oficiálně skončila, avšak pro miliony lidí, kteří jsou stále bez práce, je recese nadále velmi reálná," řekl Obama na setkání pořádaném televizí CNBC.

Polovina loňského roku jako konec recese se shoduje i s údaji o vývoji hrubého domácího produktu, které ukazují pokles do loňského druhého čtvrtletí a od třetího čtvrtletí již mluví o obnovení růstu. NBER však kromě HDP přihlíží i k údajům o zaměstnanosti nebo osobních příjmech.

Panel sdělil, že s rozhodnutím o konci recese čekal tak dlouho, protože chtěl prostudovat revidované údaje o ekonomickém vývoji ze 27. srpna. NBER je známý tím, že si se svými rozhodnutími dává načas; například začátek nedávné recese v prosinci 2007 oznámil až o rok později.

Obavy z 'dvojité recese'
NBER uvedl, že každý další ekonomický pokles už bude představovat novou recesi. Nebude to tedy pokračování poslední takzvané "velké recese", která začala koncem roku 2007. Panel také upozornil, že jeho pondělní prohlášení ještě neznamená, že ekonomika se vrátila k normálnímu výkonu. Dodal, že ekonomická aktivita zůstává někdy podprůměrná ještě dlouho po návratu k růstu.

Americká ekonomika začala růst v polovině loňského roku, od počátku letoška se však její výkonnost zpomaluje. To u pozorovatelů vyvolává obavy z propadu do "dvojité recese", jako se to stalo počátkem 80. let. Také míra nezaměstnanosti zůstává na nezvykle vysokých 9,6 procenta. Slabá ekonomika je jedním z důvodů, proč se v listopadových volbách do Kongresu čeká těžká porážka vládnoucích demokratů.

"Velká recese" minulých let byla zřejmě i nejhlubší od konce války. Hrubý domácí produkt se za ní podle dosavadních neoficiálních odhadů propadl o zhruba čtyři procenta, zatímco v recesích 70. a 80. let ztratil od vrcholu k minimu kolem tří procent. Za Velké hospodářské krize HDP klesl o zhruba 27 procent a těsně poválečná osmiměsíční krize v roce 1945 vedla ke ztrátě 12,7 procenta HDP.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.