Lidovky.cz

Horáček se vrací do byznysu: Burza je obrovská valcha

Ekonomika

  15:29
Na český kapitálový trh přibude další, dlouhou dobu očekávaná akcie. Investiční skupina Penta prodá na burze část sázkové kanceláře Fortuna. U této transakce bude z pozice člena dozorčí rady Fortuny asistovat i její někdejší zakladatel a spolumajitel a šéf Michal Horáček. Odvěký hráč, který po prodeji Fortuny objevil novou hru – burzu.

Michal Horáček foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Musím říct, že bohužel hraji až příliš často. A jak všichni víme, poslední roky není na burzách zrovna období sklizně," řekl Lidovým novinám Horáček.

LN Po prodeji Fortuny jste prohlásil, že už do byznysu nikdy nepůjdete. A teď se vracíte, navíc znovu do Fortuny. Proč?

Já už nejdu do byznysu. Fortuna zahajuje novou etapu svého života tím, že nabídne své akcie na burze. A mě, i kvůli životní zkušenosti, velmi zajímá, jak se takové uvedení firmy na burzu dělá. Za druhé mě marnivě těší, že když Fortuna chce jít před lidi, tak chce jít se mnou. Určitě bych si nepřál, aby ta firma neprosperovala a neměla dobré jméno. Mým úkolem jako člena dozorčí rady vůbec není to, abych stanovoval obchodní plány. Mám kontrolovat a dozírat.

LN Jste hráč a burza je hra. Hrajete ji často?

Musím říct, že bohužel až příliš často. A jak všichni víme, poslední roky není na burzách zrovna období sklizně. Za ta krušná léta se ukázalo, že nejméně bolestné je vlastnit společnosti, které vyplácejí dividendy. Přece jen firmy jako ČEZ nebo Telefónica vyplácejí takové macaté dividendy, což vám hodně uleví.

A to se týká i budoucí emise Fortuny, neboť ta také hodlá vyplácet dividendy. Už v uplynulých letech vyplatila majitelům hodně. A to je pro investory zajímavý fakt. Fortuna nebude až tak dramaticky rozvíjet svůj byznys, aby skokově navyšovala hodnotu, ale to nedělá ani Telefónica.

Michal Horáček

Myslím si, že Fortuna bude spíš defenzivní titul, což zní paradoxně, protože sázkový byznys by přece měl být ten, který podléhá dramatickým výkyvům. Ale ono to tak není, je to konzervativní byznys.

Naopak vlastnit akcie developerů, to je teprve dobrodružství. Člověk by si řekl, že s firmou, která málem vlastní třetinu Prahy, to musí být jen dobré, a nakonec propadne cena jejích akcií o 90 procent. Naopak Fortuna bude konzervativní defenzivní titul, a tím by mohla být zajímavá.

LN Když se vrátíme k vám jako hráči na burze: kde investujete a jak?

Investuji na celém světě. V době internetu trvá stejně rychle koupit něco v Londýně jako v Česku. Musím říct, že jsem nikdy netušil, že burza je tak obrovská valcha. Je to vlastně strašná hazardní hra.

Pořád se sice mluví o nějakých systémech, křivkách, analytici pořád něco poměřují, je to ale úplně stejný nesmysl, jako mít sázkový systém při sázení na koně. Protože těch proměnných je tolik, že žádný model to nemůže vůbec zohlednit. Tím je to vzrušující, ale myslím, že na burze má člověk větší nevýhodu, než když sází na koně.

LN Sázkové kanceláře jsou zčásti vnímány jako taková šedá zóna, ne úplně čistý byznys. Je uvedení takové firmy na burzu něco jako očistný proces?

Jako šedou zónu je asi vnímá ten, kdo zná sázkové kanceláře z filmu Podraz. Šedé je to, co je pololegální.

Tady to tak není – Fortuna operuje legálně, pod velmi pečlivým dohledem státní správy. A hlavně: není v ní skryto nic, co je diskutabilní. Není v ní ani azbest jako ve stavebninách, ani salmonela jako ve vejcích, ani zplodiny… prostě nic.

Williamsová hraje s Kvitovou a nějak to dopadne. Buď vyhraje, nebo prohraje. Nic jiného. A tak je to i s ostatními sázkovými příležitostmi. Je to nejtriviálnější byznys. Proto je tak atraktivní.

Celý rozhovor s velkým hráčem Michalem Horáčkem najdete v sobotním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.