Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Bez reforem dluhy rychle porostou

Evropa

  9:38
Evropa od jara prochází fiskální krizí. Řecký stát se dostal na pokraj krachu. Okamžitě vznikla skupina problémových států označovaná jako PIIGS, což jsou počáteční písmena anglických názvů problémových států (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko). V překladu "vepři".

Irsko. foto: Francois Lenoir Reuters

Po dlouhém otálení se EU pochlapila a vytvořila fond, celkově čítající 900 miliard eur, který je určen na pomoc státům v problémech. Svůj hořký kalich fiskální krize si dnes pije Irsko. Česko touto krizí prochází téměř bez újmy. Hlavním uváděným důvodem však byla především výše dluhu na HDP. Ta je relativně nízká, na konci letošního roku dosáhne zhruba 40 procent. To je pod maastrichtskými kritérii a patříme mezi země s nízkým zadlužením.

Asi tušíte, že neskončím konstatováním, že dluh je nízký a jsme v bezpečí. Dluh na HDP totiž mluví o minulosti. To je dluh, který jsme už udělali. A bude v příštím roce deficit nulový, takže nezvýší naše zadlužení? Nebude. Náš strukturální deficit je podle odhadů EK zhruba 4,5–5 procent. To je deficit, který budeme každoročně produkovat, pokud nebudou reformy. Když nebudou provedeny, potom je současná hodnota budoucího dluhu 85 procent HDP. K tomu připočítejme zvýšené výdaje spojené se stárnutím populace. To je dalších 100 procent HDP.

A ejhle, takže současná hodnota dluhu není 40 procent, ale 225 procent. Takže každý pracující nedluží cca 270 tisíc, ale 1,5 milionu. Ano, v evropském měřítku to stále není vysoké číslo. Řecko dosahuje zhruba 1500 procent. Ale Řecko není to, čeho chceme dosáhnout. Alespoň doufám. Pokud ano, tak nás čeká krátký život pověstných prasat v žitě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.