Lidovky.cz

Exministr Tošovský: Stát musí prolomit těžební limity uhlí

Ekonomika

  17:02
PRAHA - Bez prolomení limitů pro těžbu hnědého uhlí se stát v příštích letech podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského neobejde. Na dodávkách uhlí jsou české teplárny příliš závislé, uvedl Tošovský na dnešním setkání Euro Business Brunch.

Vladimír Tošovský foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle ředitele odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Romana Portužáka musí teplárny přejít na vícepalivové systémy.

Tošovský, který je nyní generálním ředitelem provozovatele přenosové sítě ČEPS, se jako ministr v minulé vládě Jana Fischera zastával prolomení limitů a prosazoval tento bod také v aktualizované státní energetické koncepci. Současná vláda ale prolomení limitů odmítá.

Zástupci tepláren tvrdí, že neprolomení limitů přinese likvidaci teplárenské soustavy a teplo výrazně podraží, protože se bude muset vyrábět z jiných zdrojů. Řadě tepláren končí v příštích čtyřech až pěti letech smlouvy s uhelnými firmami na dodávky hnědého uhlí. Podle zástupců tepláren nelze uhlí plně nahradit jinými zdroji jako například plynem či biomasou.

"Nechceme likvidovat české teplárenství," řekl Portužák. "Teplárny musí přejít na vícepalivové systémy. Bude pak záležet na nich, jak namixují své zdroje s ohledem na limity, ceny paliv a spotřebu," dodal. Spotřeba tepla v ČR bude podle Portužáka v budoucnu klesat kvůli zateplování domů a dalším opatřením na snižování energetické náročnosti.

Tošovský upozornil, že na teplárnách je v Česku závislých kolem tří milionů lidí. "Většina z nich žije v panelových domech a všechny tyto domy nelze do pěti let zateplit," uvedl. Státní energetická koncepce by podle něj měla zastávat prolomení limitů. "Jestli má být energetická koncepce funkční, musí být dlouhodobá a nepolitická, v energetice se investuje nejméně na 40 let," dodal.

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí. Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula pár set metrů od Litvínova a obce Horní Jiřetín a Černice by srovnala by se zemí. Bez jejich likvidace by důl ČSA zřejmě přestal těžit v roce 2021, nový revír by mu prodloužil životnost o dalších 47 let.

LN se ptají za Vás

V letech 2012 a 2013 končí většině tepláren smlouvy na dodávky hnědého uhlí. Nové s nimi těžební společnosti uzavřou pouze tehdy, pokud přistoupí na razantní zvýšení cen. Toto zdražení bude mít samozřejmě dopad také na koncové odběratele tepla, tedy na téměř jeden milion českých domácností.
Vyplatí se i nadále dálkové vytápění, anebo bude výhodnější investovat do lokálních kotlů?


Josef Fiřt, předseda Energetického regulačního úřadu
Uhlí skutečně zdražuje a cena plynu naopak klesá. Až ale dojde ke zrychlení ekonomiky, situace se může změnit. Centrální zásobování teplem s sebou nese i ochranu životního prostředí, jejíž pravidla se budou nadále zpřísňovat. Pokud tedy nyní někdo zbrkle přejde na plyn, možná bude zanedlouho litovat. I pokud nedojde k prolomení limitů těžby hnědého uhlí, stále to nemusí znamenal rapidní nárůst ceny. Teplárny totiž budou mít k dispozici hnědé uhlí z Německa či z Polska.

Zdeněk Duba, generální ředitel Dalkia ČR
Zatím jsem nějaké výrazné zvýšení cen hnědého uhlí nezaznamenal, my máme uzavřené smlouvy na dodávky až do roku 2020. Dálkové vytápění je podle mého názoru výhodnější, a to jak z hlediska ekonomického, tak i ekologického. Také samozřejmě nelze zapomínat na větší bezpečnost a komfort.

Martin Chalupský, tiskový mluvčí skupiny RWE
Lze předpokládat, že i do budoucna by mohly velké teplárny využívat k výrobě tepla uhlí, ovšem je otázkou, jak se vypořádají s emisemi oxidu uhličitého. Čím menší výroba, tím bude výhodnější využití zemního plynu. Rozdíly mezi cenami paliv se totiž postupně stírají a do budoucna lze očekávat, že využití zemního plynu v teplárenství bude velmi efektivní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.