Lidovky.cz

Po krachu jednání o rozpočtu EU se zdrží vyplácení dotací na plyn

Ekonomika

  13:25
PRAHA/BRUSEL - Dnešní krach jednání o rozpočtu Evropské unie pro příští rok by mohl zdržet i vyplácení dotací na stavbu plynových zásobníků v Česku. Zhruba 900 milionů korun získala společnost RWE Transgas.
Euro a spořící prasátko (ilustrační foto)

Euro a spořící prasátko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle zdrojů ovšem nadcházející rozpočtové provizorium na nějakou dobu zmrazí program, v němž se unie zavázala vyplatit celkem pět miliard eur na energetické projekty a na rozvoj vysokorychlostního internetu v odlehlých oblastech.

RWE Transgas má připraveny projekty na rozšíření zásobníků na jižní a severní Moravě. V příštích letech chce společnost podle svých dřívějších vyjádření do těchto projektů investovat až sedm miliard korun, což navýší kapacitu zásobníků firmy až o třetinu.

Přestože podle britských a nizozemských diplomatů, jejichž představitelé nakonec jednání o rozpočtu zablokovali, provizorium příliš velké škody nepřináší, podobně postižených projektů může být v Evropě celá řada.

Otazníky v současnosti visí například nad financováním pokusného termojaderného reaktoru ITER ve Francii, jehož výstavba začala již před třemi lety a vědci si od něj slibují, že povede k vytvoření nove generace reaktorů v jaderných elektrárnách.

Čtěte více:

Podobné projekty unie dosud financovala prostřednictvím rozpočtového nástroje, který umožňoval, aby kvalifikovaná většina členských států EU mohla schválit mimořádné výdaje ve výši 0,03 procenta hrubého národního důchodu Evropské unie. 

Na jednání v noci na dnešek ovšem některé země navrhly, aby rozhodnutí o podobných výdajích bylo jednomyslné, což byl nakonec jeden z důvodů krachu jednání.

Do velkých problémů se dostalo i Bulharsko, kterému měla unie příští rok vyplatit 300 milionů eur jako kompenzaci za nucené uzavření jediné jaderné elektrárny Kozloduj.

Na slíbené finanční prostředky zatím mohou nejspíš zapomenout podle internetového serveru Euractiv i země, které vyvážejí banány a jimž se EU zavázala pomoci celkem 190 miliony eur.

Nejistota v EU potrvá možná až do jara, kdy by mohla unie nový rozpočet schválit. Evropská komise sice již odstartovala přípravy nového návrhu, ale ty nejspíš několik měsíců potrvají. Od ledna 2011 tak evropská sedmadvacítka bude fungovat v režimu takzvané "provizorní dvanáctiny".

Šéf Evropské komise José Barroso po schůzce s českým premiérem Petrem Nečasem

To znamená, že každá z rozpočtových kapitol bude každý měsíc "naplněna" finančními prostředky, které odpovídají danému měsíci v letošním rozpočtu. Krach jednání rovněž značně poškodil vztahy mezi státy a unijními institucemi. Na stranu Evropského parlamentu se přidala i Evropská komise.

Šéf komise José Barroso ostře kritizoval státy, které vyjednávání zablokovaly.

"Ti, kteří si myslí, že porazili Brusel, se tak akorát střelili do nohy. Měli by si uvědomit, že to je facka všem lidem v Evropě a v rozvojovém světě. Tohle totiž není rozpočet pro Brusel. Jsou to příjemci unijních programů, kdo pocítí dopad tohoto krachu," uvedl Barroso.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.