Lidovky.cz

Ekonomika

České soudy možná brzy budou trestat firmy 'smrtí'

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Když si policie před třemi týdny přišla pro výkonného ředitele Central Group Aleše Novotného, stěžovala si firma, že ji negativní reklama připraví o miliony. Už brzy by ale developerská společnost mohla dopadnout daleko hůř.
  17:36

Ministerstvo spravedlnosti totiž připravilo návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud by podobný zákon platil již dnes a ukázalo se, že má Novotný skutečně na svědomí dvousetmilionový daňový únik, a to ve prospěch Central Group, hrozil by firmě citelný trest.

Například zákaz podílet se na veřejných zakázkách, odstřihnutí od dotací, finanční sankce a v krajním případě i zrušení, tedy slovy ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila "pro právnickou osobu trest smrti".

Podle hlavního autora trestního zákoníku Pavla Šámala by soudy měly trestat firmy za prohřešky ve čtyřech hlavních oblastech - za korupci, organizovaný zločin, hospodářskou kriminalitu a porušování ekologických norem.

Trest pro firmu by přitom pochopitelně mohl být doplněn i tradičním stíháním a odsouzením jejích představitelů.

Trestání firem není ve světě ničím neznámým. Dlouho se uplatňuje především v anglosaském světě, ale od 70. let jej postupně zavedla i řada kontinentálních zemí - namátkou Nizozemsko, Francie, Belgie, Španělsko, Švédsko či Slovinsko.

Je tu zase korunní svědek

Trestní odpovědnost právnických osob byla i součástí původního návrhu nového trestního zákoníku. Při jeho projednávání ovšem nakonec spadla pod stůl, a to i kvůli odporu Pospíšilovy ODS.

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje také zpřísnění trestů za korupci a chce rozšířit využití tzv. spolupracujícího obviněného, tedy podle Pospíšilových slov de facto zavést institut korunního svědka - zločince, který by se výměnou za usvědčení kompliců vyhnul trestu.

Také korunnímu svědkovi se ODS léta bránila, nyní ale s jeho pozměněnou podobou souhlasí. V podání ČSSD neměl být korunní svědek vůbec odsouzen. Podle současného návrhu odsouzen být má, soudce by pak ale upustil od samotného trestu. "Obětem by to například umožnilo, aby se domáhaly náhrady škody," hájí návrh Pospíšil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.