Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Mýlíme se v globálu?

Ekonomika

  9:10
PRAHA - Dnes to (opět) nebude sloupek o aktuálních tématech, která hýbou finančními trhy (ačkoliv přes oslí můstek se toto téma pojí s investováním). Pokud čtete mé sloupky pravidelně, tak jste možná vypozorovali, že mým oblíbeným tématem jsou "iracionality" finančních trhů, takže samozřejmě i bubliny.

Část bubliny se promění v malé kapičky, které zůstanou viset ve vzduchu. foto: Richard Heeks

Chtěl bych odvrátit hrozící nedorozumění, že na finančních trzích pracují pouze nekompetentní lidé, kteří podléhají "iracionalitě" každý den. Není nic lehčího, protože lidé jsou všude stejní. A proto bubliny vznikají i v jiných oblastech našich životů.

Často se setkáme s velkým tématem, které se zdá být nepopiratelné, protože je podloženo "vědeckými" argumenty a pozorováními. "Vědecky" odůvodněné bubliny jsou nebezpečné tím, že jim prostě musíte věřit, jinak jste kacíř.

Po přečtení tohoto sloupku mě budete možná mít za popírače (v horším případě) nebo kverulanta. Další část textu je inspirována knihou Superfreakonomics od Levitta a Dubnera.

Globální změny klimatu - ilustrační foto

Podle New York Times čelí lidstvo změně globálního klimatu, na kterou nejsme připraveni a která je pro lidstvo ohrožením.

Newsweek cituje z vědecké zprávy Národní vědecké akademie, podle které změna klimatu bude mít ekonomické a sociální dopady velkého rozsahu.

Klimatologové jsou pesimisti ohledně schopnosti politiků učinit opatření, která by kompenzovala dopady ze změny klimatu... Kdo by nebyl znepokojen z globálního oteplování, viďte. Nicméně tyto a podobné články byly o něčem jiném. Byly publikovány v polovině 70. let a předpovídaly efekty globálního ochlazování.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.