Lidovky.cz

LÍDŘI 2010: Kellner si koupil luxusní tryskáč, Babiš masokombináty

Slovensko

  16:30
Realitní magnát Vítek nebo šéf českého potravinářství Babiš nakupovali, velké plány developera Milana Janků narazily, magnát Sarbu vyhodil šéfa Novy a prodával své akcie. A jak na tom byli ti ostatní?

Český byznys zažívá nečekaně dobré období. Můžeme začít slavit?

Daniel Křetínský 

Partner J&T Daniel KřetínskýProžil světlý rok. Jeho fotbalový klub Sparta Praha konečně vybředá z mizerie a dotahuje vedoucí Plzeň. Navíc definitivně přerostl struktury finanční skupiny J&T, jím řízený Energetický a průmyslový holding (oficiální poměr akcionářů 20 procent Křetínský, 40 procent J&T a 40 procent PPF s Generali) se dokonce odstěhuje ze svého působiště v sídle J&T v pražské Pobřežní ulici do vlastního. Letos se mu při akvizicích extrémně dařilo, firma koupila polský černouhelný důl Silesia, firmu Elektrizace železnic Praha a kapitálově vstoupila do Pražské teplárenské.


Milan Janků
Spekulace nevyšly, hrál vysokou hru a prohrál a stal se bankrotářem roku. Jeho ECM Real Estate Investments se za tři čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 69,9 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Janků tak musel získávat hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Zbavit se musel i multifunkčního centra v Rusku nebo své dceřiné firmy spravující nemovitosti. Začátkem prosince se sice ECM vyškrábala z insolvence, ale stále dluží, kam oko dohlédne.

Martin Roman

Generální ředitel ČEZ Martin Roman.Svůj nový dům v pražské Chuchli obehnal kamennou zdí a kamerovým systémem, zvýšenou ostražitost zavedl i v práci. Zatímco dosud byl ČEZ miláčkem investorů a dojnou krávou státu, již v letošním roce se situace začala měnit – zisk firmy klesne, stejně jako výhled do budoucna. Roman reagoval projektem Nová vize. S heslem "Stav skupiny ČEZ je neuspokojivý, a proto se musíme zásadně změnit" přikázal předělat strategii ČEZ. Skončí tak mnohdy neprofitabilní zahraniční expanze a firma začne výrazně šetřit. Zvýší se tlak i na její nejvyšší management.


Andrej BabišAndrej Babiš
V letošním roce sice neudělal žádný obří obchod, kterým by tento multimiliardář potvrdil pozici druhého nejbohatšího muže v zemi, přesto dál nakupoval a upevňoval si vedoucí postavení v českém potravinářství. V květnu převzal od Energetického a průmyslového holdingu a PPF Petra Kellnera dva masokombináty, Krahulík z Vysočiny a Kmotr z Kroměříže. Na podzim pak Babiš koupil masokombinát Procházka z Roudnice nad Labem, cena údajně přesáhla půl miliardy.

Jindřich Životský

Jindřich ŽivotskýVlastník řetězce obchodů s elektrem Okay i v tomto roce pokračoval v expanzi a otevíral řadu nových prodejen. Celkem jich v Česku má téměř stovku, pokračuje i v dobývání slovenského a rakouského trhu. Jeho sázka na levné spotřebiče dovážené z Asie se ukazuje jako dobrá strategie, stejně jako koncept středně velkých prodejen ve městech nad deset tisíc obyvatel.


Pavel TykačPavel Tykač
Důl, to je díra v zemi, tu nám nikdo nevezme. Pravděpodobně na základě toho cimrmanovského hesla se řídí jedna z postav šedé zóny českého byznysu Pavel Tykač. Za deset miliard korun získal druhou polovinu společnosti Czech Coal, tedy firmy, která vlastní jedny z největších zásob uhlí v Česku. O konzervativní byznys se však jednat pravděpodobně nebude. Na obzoru je válka se společností ČEZ o ceny uhlí, které ji Czech Coal dodává.

Petr Kellner

Petr KellnerJako jeden z mála podnikatelů (ve světovém měřítku) si pořídil vlastní Boeing 737700 BBJ, což mu přinese a) vyšší komfort při cestách na oblíbený Mauricius; b) vyšší prestiž při jednáních s ruskými podnikateli. Ti o sobě obvykle mají velmi vysoké mínění, ale vlastním Boeingem 737 jich mnoho nelétá. V letošním roce Kellner, jenž sám sebe rád označuje za byznys developera, především přešlapoval a konsolidoval. Firma si stanovila novou strategii – bude investovat pouze do významných projektů, malé opustí. Ukončila svůj neúspěšný projekt hyperlokálních novin Naše adresa (prodělek okolo půl miliardy).  Kellner také čistí aktivity Home Creditu – zařízl Ukrajinu, posílil Rusko a Čínu. V Rusku stále čeká na dořešení převzetí retailového řetězce Eldorado a sporu o pojišťovnu Ingostrach.


Martin KúšikMartin Kúšik
Ze své prosklené kanceláře v posledním patře domu v pražské ulici Na Příkopech jistě hledí na zasněžené střechy staré Prahy s optimismem. Jako jeden z partnerů investiční skupiny Penta byl odpovědný za rozvoj sázkové firmy Fortuna, což se mu na konci listopadu nakonec podařilo. Firma se rozhodla pro emisi akcií na burze, a jak se ukázalo, risk byl zisk. Za 35 procent akcií investoři Pentě zaplatili 1,8 miliardy korun, hodnota celé firmy tak přesáhla pět miliard korun. 


Taťána le Moigne

Taťána le MoigneSice tvrdí, že Google v Česku nehoní dominující Seznam, letos se však šéfce českého zastoupení Googlu podařilo o několik procent zvýšit podíl svého prohlížeče na trhu. Google také spustil první reklamní kampaň v českých televizích. Le Moigne tvrdí, že největší radost jí dělá zprovoznění nových aplikací v českém jazyce.

 

Adrian Sarbu, prezident a provozní ředitel CMEAdrian Sarbu
Generální ředitel a spoluvlastník mediálního gigantu CME Adrian Sarbu neměl dobrý rok. Výsledky středoevropské skupiny, které dominuje televize Nova, nenaplní jarní optimistická očekávání, kdy Sarbu předpokládal výrazné oživení na reklamním trhu. To je však velmi pomalé, což se odrazilo v cenách akcií, které v druhém pololetí padaly. K jisté nervozitě přispěl i sám Sarbu, když začal začátkem prosince rozprodávat svůj vlastní akciový podíl v CME. Firma ztrácí svou pozici zejména na Slovensku, kde Markízu válcuje konkurenční Jojka. Ale i vlajková loď CME, česká Nova, letos na podzim meziročně ztratila největší část podílu ze všech českých televizí. Český trh je přitom pro CME klíčový. To je patrně důvod, proč byl z čela TV Nova odvolán Petr Dvořák.

Radovan Vítek

Radovan VítekLetos nejaktivnější hráč na domácím realitním trhu. Objem transakcí, které provedl, přesahuje sedm miliard korun. A to se ještě pustil do souboje o Sazku, kde nakoupil těžko vymahatelné pohledávky za loterijní firmou v hodnotě 900 milionů korun. V realitách nakoupil sídlo Nestlé v Praze, velkoprodejny sítí Obi, Penny Market a Interspar, v Litvínově byty, v Brandýse nad Labem průmyslový areál. V říjnu získal komplex Longin Business Center v Praze, v listopadu za 1,2 miliardy centrum Igy v Českých Budějovicích a v prosinci kanceláře ve Stodůlkách za 1,8 miliardy. Vítek také letos vyplatil britské spoluvlastníky skupiny a dokončil sledovaný rozvod, kdy bývalá žena požadovala několik miliard korun. Nakonec to Vítka bude stát "jen" desítky milionů.


Dušan Kunovský, šéf firmy Central Group.Dušan Kunovský
Recese na pražském realitním trhu a policisté v kancelářích. Zatímco první ze dvou jmenovaných problémů majitele společnosti Central Group ani v nejmenším nenutí k tomu, aby se vzdal svých adrenalinových koníčků, jako jsou cesty na severní pól či rallye Dakar, druhá jej přinutila okamžitě ukončit cestu po Súdánu a vrátit se do Prahy. Central Group, respektive ředitel firmy Aleš Novotný, čelí podezření z daňových úniků za 100 až 200 milionů korun. Dlouho budovaná image Central Group jako úspěšné úctyhodné firmy se začala rozplývat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.