Lidovky.cz

Boj o přežití: Teplárny musí uzavřít přijatelné smlouvy o dodávkách uhlí

Ekonomika

  18:22aktualizováno  18:23
PRAHA - Souboj o dodávky tepla do českých domácností, podniků i veřejných budov. Právě to bude klíčové téma energetiky během několika následujících let. Majitele elektráren bude současně tížit otázka, jak udržet ziskovost při současných tržních cenách elektřiny.
Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní.

Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní. foto: Shutterstock

Oba problémy, na první pohled zcela oddělené, spolu úzce souvisejí. Rozšíření dodávek tepla může významně zlepšit ekonomické parametry uhelných elektráren. Dobře si to uvědomuje ČEZ, který díky výměně aktiv se skupinou EPH získá teplárenské rozvody v Mostě a Litvínově. V nejbližších letech chce ČEZ začít dodávat teplo také z jaderných elektráren – z dukovanské do Brna a z temelínské do Českých Budějovic.

O teplárenství bude zápasit několik silných soupeřů. Vedle největších energetických skupin ČEZ a EPH to bude Czech Coal, nyní již stoprocentně vlastněný Pavlem Tykačem. Cílem Czech Coal, pod který spadají dva hnědouhelné doly na Mostecku, bude dosáhnout co možná nejvyšší ceny. Proti němu stojí majitelé tepláren a výtopen, kteří stále doufají v udržení příznivých cen mosteckého uhlí.

ČTĚTE TAKÉ:

Do hry vstupují také plynaři, kteří nabízejí alternativu – sice o něco dražší, ale plynu je na rozdíl od hnědého uhlí na trhu dostatek. "Klíčovým tématem energetiky bude v roce 2011 nutnost řešení situace v oblasti teplárenství. RWE zde vidí potenciál pro další využití zemního plynu," říká mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský.
Během následujících tří let skončí smlouvy o dodávkách hnědého uhlí do tepláren v Příbrami, Žďáru nad Sázavou a také do elektrárny Mělník I, která vytápí přibližně polovinu Prahy. Dlouhodobou smlouvu o nákupu uhlí v současnosti nemá ani Plzeňská teplárenská. Elektrárny Opatovice, které vyrábějí teplo pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, mají zajištěné dodávky jen do konce roku 2015.

Zákazníci uvedených tepláren se musí připravit na to, že teplo zdraží. Majitelé zmíněných tepláren zřejmě budou muset přistoupit na nárůst cen uhlí od Czech Coal, podobně jako letos Teplárna Strakonice. Na přechod na zemní plyn nebo černé uhlí již mnoho času nezbývá a dopad na ceny by byl možná ještě vyšší.

Energetika v roce 2011 - grafika.

V některých městech může vše skončit i rozpadem teplárenských sítí. Zákazníci se odpojí a pořídí si vlastní kotelnu – nejčastěji na plyn. Také zde ČEZ cítí svou příležitost. Během pěti let je připraven investovat 4,5 miliardy korun do nákupu a provozování kogeneračních jednotek, tedy menších zdrojů na výrobu elektrické a tepelné energie. Ty lze umístit přímo v místě spotřeby, tedy například v panelovém domě, nákupním centru nebo průmyslovém podniku.
Elektřina je levná i drahá Cena elektřiny nedělá radost snad nikomu. Tržní cena na burzách je pro elektrárenské společnosti nízká a nemotivuje je k investicím do obnovy či výstavby zdrojů. Spokojeni nejsou ani spotřebitelé, kterým elektřinu prodražují netržní složky ceny – hlavně příspěvek na obnovitelné zdroje.

Z pohledu energetiků nízké ceny elektřiny vydrží do roku 2013, možná o několik let déle. Například vedení skupiny muselo původně plánovaný objem investic v období let 2010 až 2014 seškrtat o 20 procent na 297 miliard korun. Prioritou budou projekty v Česku, peníze nebudou hlavně na akvizice a výstavbu elektráren v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Ceny elektřiny drží dole hlavně nízké ceny zemního plynu. "Díky novým technologiím je ho nadbytek a jeho cena se oddělila od ceny ropy. A s levným plynem se drží dole i ceny emisních povolenek a elektřiny," zmínil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

S oživením ekonomiky opět začala zdražovat ropa i černé uhlí. Na trhu s plynem je však přetlak nabídky. Rozvoj těžby plynu z břidlic v Severní Americe vedl k omezení dovozu. A tak producenti zkapalněného zemního plynu přesměrovali své tankery do Evropy, odkud úspěšně vytlačují dražší plyn z Ruska. Mimochodem, náklad 60 takových tankerů by pokryl celou roční spotřebu plynu v Česku.

Když elektrárnu, tak na plyn
Využití plynu k výrobě elektřiny je v Česku zatím okrajové. Brzy se to však změní. "Podle našeho názoru se do roku 2015 zprovozní dva až tři velké paroplynové zdroje a přibližně stejný počet menších s výkony v rozmezí 100 až 200 megawattů," domnívá se jednatel poradenské firmy ENA Jiří Gavor.

Rok 2010 v obrazech

Mezi ty velké budou patřit paroplynové elektrárny společnosti ČEZ v Počeradech a u Mělníka a zřejmě také společný záměr energetických skupin RWE a Alpiq u středočeského Mochova. Ten však naráží na silný odpor místních obyvatel. Menší projekty chystají Gama Investment (v Prostějově), Bohemia Energy a Lumius. Solární boom s koncem roku definitivně skončí. V oblasti obnovitelných zdrojů se zřejmě oživí zájem o výstavbu větrných elektráren, zatímco nedostatek biomasy bude brzdit snahy o zopakování solárního boomu s tímto palivem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.