Lidovky.cz

Ekonomika

Co se mohlo stát, ale nestalo se aneb zápletky pro rok 2011

PRAHA - Přichází nové desetiletí, na jehož počátku čekají spoustu podnikatelů nové výzvy, řekl by klasik. Praktici z byznysu s ostrými lokty však vědí, že řešit se bude i řada restů, které zbyly z letoška. A že jich v Česku není málo.

Napilno budou mít poradci při fúzích, akvizicích a emisích akcií, živo bude i na realitním trhu, rozdělanou práci mají pánové z energetiky. Ať již ten ze severu Moravy (i když v případě Zdeňka Bakaly je již přesnější psát od Ženevského jezera), nebo ti tři pražští – Martin Roman, Pavel Tykač a Daniel Křetínský.

A je třeba se zmínit i o podnikateli z nejbohatších. Až se v lednu vrátí do své dejvické kanceláře Petr Kellner z ostrova Mauritius, dají se do pohybu i zamrzlé plány státu v oblasti PPP. Tedy partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Dojde ČSOB na burzu?
Jednou z největších transakcí letošního roku měl být prodej ČSOB, či alespoň emise části akcií na pražské burze. Majitel, belgická KBC, by totiž podle dosud platných regulí měl začít splácet státní krizovou pomoc. Potřebovat bude v přepočtu okolo 350 miliard korun a prodejem alespoň 40procentního balíku akcií ČSOB na burze by mohl získat až 70 miliard korun.

K transakci mohlo dojít již letos, ale nebyly například dokončené všechny arbitráže. Na konci roku ČSOB tu nejdůležitější vyhrála, takže se dá čekat, že příští rok IPO bude. Je tam však jedna neznámá: Pokud Evropská komise změní stanovisko a na splacení státní pomoci v původních termínech trvat nebude, KBC se dobrovolně nezbaví jediné akcie ČSOB.

Dva úkoly pro Pentu
Lovci z Penty se letos mohli radovat hned ze dvou úlovků, které však z udice uklouzly a podběrák šmátrá naprázdno. Penta chtěla pohledávky za Sazkou, díky kterým by výrazně posílila svou pozici na trhu s loteriemi a sázkami. Investory z pražské ulice Na Příkopech však předběhl Radovan Vítek a transakce roku na poli sázkového byznysu se odkládá do příštího roku.

Navíc bude již pod taktovkou tohoto realitního spekulanta. Vzhledem ke stamilionům, jež Sazka dluží po splatnosti, se její řešení dá očekávat již v prvním čtvrtletí příštího roku a Penta přes své zaváhání nechce hrát druhé housle.

Žábou na prameni další investice Penty je ministr financí Miroslav Kalousek. Ten jí brání v ovládnutí Kongresového centra Praha, odmítá uvolnit zástavu, kterou na centru má ministerstvo financí.
Kdyby ministr nedělal obstrukce, KCP by mohlo být prodané a na přidružených pozemcích by mohl stát nový věžák s nálepkou Penta.

Zázračné kličky Orka a ECM
Co se týče realitních transakcí, letos se nestaly dva bankroty, na které řada investorů a spekulantů čekala. Největší místní developer Orco zázračným způsobem přesvědčil pařížský soud a 30 věřitelských bank, aby daly šanci restrukturalizačnímu plánu a nezkrachoval.

Krachu jen těsně unikl i Karel Janků a jeho firma ECM. Na konci roku se centrála firmy musela dokonce odstěhovat z kanceláří v budově skupiny PPF Open Gate, neboť Janků si kvůli tomu, že nesplácel dluhy, rozkmotřil i svého posledního partnera Petra Kellnera. Konec firmy se dá čekat v průběhu příštího roku.

Byznys se původně konečně měl dít také v oblasti PPP. Jak na jaře rozhodla vláda, mělo již v létě začít konsorcium firem Prague Military Hospital Concession s dostavbou pražské střešovické nemocnice. Přestože je smlouva podepsána a zástupci soukromého sektoru splnili vše, co se od nich chtělo, první PPP projekt se nerozeběhl.

Pokud se váhavý ministr Alexandr Vondra nerozhodne spustit jej v prvních měsících příštího roku, zaplatí stát vysoké penále a PPP zase nebude. Naopak rozeběhnout by se měly plány na dostavbu dálnic ve spolupráci se soukromými firmami.

Boj o doly nekončí
Významné příležitosti byly letos ivenergetice, a to na polském trhu. O průlom na sever se na podzim pokusila skupina NWR, mezi jejíž hlavní akcionáře patří finančník Zdeněk Bakala. NWR nabídla akcionářům dolu Bogdanka, že jejich podíly odkoupí za víc než 20 miliard korun.

Rok 2010 v obrazech

Nabídka se zdála majitelům Bogdanky nízká, a tak ji odmítli. NWR se nevzdává. Je připravena podat nabídky na koupi dalších uhelných společností, které má polská vláda v úmyslu prodat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.