Lidovky.cz

Vyrábí luxusní hodinky a tvrdí: Krize se do osmi let vrátí, připravme se

Ekonomika

  10:00
Nová krize přijde do osmi let znovu, proto se musíme připravovat již nyní, tvrdí viceprezident německé hodinářské firmy Glashütte Dieter Pachner.

Dieter Pachner foto: Reprofoto

LN Nejčastěji skloňovaným slovem ve světě byznysu byla i v loňském roce "krize". Letos by již mělo hospodářství opět růst. Jaké poučení jste si z recese vzali?
Po pravdě řečeno, ohlédnutí za minulým rokem je pro nás velmi příjemné. Z pohledu hodinářské skupiny Swatch Group totiž šlo o jeden z historicky nejlepších roků.

LN Znamená to, že trh s hodinkami, resp. s luxusním zbožím, krize nepostihla?
Negativní dopady na tento trh byly v porovnání s ostatními sektory opravdu mírné. Navíc ne všechny trhy zažívaly propad. Například Čína nebo Hong-Kong neustále rostly a pomohly nám kompenzovat nižší poptávku na ostatních trzích. Tyto trhy mají takový potenciál, že pro mnohé sektory a společnosti představují pojistku pro případ negativního vývoje ve světové ekonomice. V Glashütte nyní máme zakázky na 6-8 měsíců dopředu.

LN Takže poučením z krize je to, že je výhodné více se orientovat na východoasijské trhy?
Je to o distribučních kanálech. Uvědomili jsme si, že musíme více investovat do distribučních kanálů a spoléhat se více sami na sebe, resp. na vlastní butiky. Někteří obchodní partneři totiž podléhají nervozitě panující na trhu. Někdy méně znamená více. Je lepší spolupracovat s menším množstvím obchodních partnerů, kteří však mají silné finanční zázemí a zprávy o krizi je nerozhází. Takovou distribuční síť musíme budovat již nyní, protože je jen otázka času, než přijde nová krize. Může to trvat dva roky, nebo třeba pět let, ale nová krize přijde znovu, a my musíme být připraveni.

LN Méně znamená někdy více... znamená to, že strategie na maximální expanze na co nejvíce trhů a do co možná nejvíce distribučních kanálů, kterou mnohé firmy vyznávaly, byla chybná?
Když se podívám celkově na sektor luxusního zboží, skutečně si myslím, že expanze prodejních míst byla až přehnaná. Obchody Prada, Gucci, Glashütte, Omega nebo Rolex byly prakticky v každé destinaci. A to podle mě není správné. Měli bychom být do budoucna defenzivnější a při tvorbě distribučních kanálů zohledňovat dlouhodobý potenciál jednotlivých trhů před vidinou dosažení rychlého, ale pouze krátkodobého zisku. Protože právě obchodníci, kteří se orientovali na rychlý zisk, začínali v krizi panikařit jako první.

LN To je tedy poučení pro výrobce. Neobáváte se ale poučení, které si z krize mohli odnést vaši zákazníci?
Co máte na mysli?

LN Například to, že mnoho lidí si žilo nad poměry a měli by být v útratách obezřetnější. Výdaje na luxusní zboží jsou jednou z oblastí, která k úsporám přímo vybízí...
To je pravda. Ale lidé si také uvědomili, že mnohé z nich krize až tolik nepoznamenala. Možná omezili na půl roku výdaje, ale pak zjistili, že se jich krize nedotkla a oni si mohou dovolit utrácet. Navíc mnoho lidí krize přiměla investovat do skutečných hodnot, a tím trh s luxusním zbožím podpořili. Navíc tím podpořili prasknutí marketingové bubliny, která vydávala za luxusní i to zboží, které skutečnou hodnotu nemá a nemělo.

LN Zmiňujete prasknutí marketingové bubliny. Není ale na trhu s luxusním zbožím i bublina cenová v podobě předražených výrobků, která dříve či později musí také prasknout?
To je skutečně možné. Když se kolem sebe podívám, také se táži, jestli kromě marketingové bubliny nemáme na trhu i bublinu cenovou. Je zřejmé, že kupující začnou ještě více zohledňovat, zdali cena skutečně odpovídá hodnotě daného výrobku. Nelze ale předpokládat, že ceny půjdou plošně dolů.

Celý rozhovor si můžete přečíst v sobotním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.