Lidovky.cz

Budoucnost Sazky nejistá, vedení ČSTV si oblíbilo svazáka Ulčáka

Ekonomika

  13:43aktualizováno  19:16
PRAHA - Celoodpolední jednání o budoucnosti Sazky skončila, rozhodnutí nepadlo. Společnost se dostala do finančních problémů při výstavbě multifunkční haly Sazka Arena.

Česko má halu pro špičkové sportovní akce, ale aréna vysála peníze pro svazy. Někteří kritici výstavby haly to předpovídali. Marně foto: Profimedia.cz

Společnost se rozhodla, že bude jednat s Martinem Ulčákem a s investory, kteří nechtějí vstoupit do akcionářské struktury společnosti.

Novinářům jako první poskytl vyjádření ve středu odpoledne Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu, který si postěžoval, že místo objektivního posouzení nabídek dostal od vedení ČSTV blábol, který je urážkou investorů, kteří chtějí do Sazky investovat.

Předseda tenisového svazu Ivo Kaderka přichází na jednání o budoucnosti Sazky

Po zasedání nazval celou akci naprostou ztrátou času.

On sám chtěl na jednání prosazovat dva body. Svolání mimořádné valné hromady ČSTV a jednání o vstupu investorů do společnosti.

Usnesení výkonného výboru ČSTV

Výkonný výbor ČSTV v rámci své kompetence, v souladu s platnými stanovami k řešení situace Sazka, a.s. nedoporučuje přijmout nabídky, které jakkoliv mění vlastnickou strukturu Sazka, a.s. Preferuje nabídky finančních investorů a podporuje pokračování jednání s finančními partnery společnosti Sazka, a.s.

Navrhuje zástupcům v orgánech Sazka, a.s.:
- respektovat stanovisko VV ČSTV při rozhodování orgánů Sazka, a.s.
- iniciovat restrukturalizaci společnosti s cílem zvýšit výtěžek k použití na veřejně prospěšnou činnost - prosadit razantní úspory v činnosti společnosti včetně prodeje zbytných majetků a omezení neproduktivních aktivit - podniknout kroky k dopracování restrukturalizačního plánu společnosti, včetně řešení změny vlastnictví O2 areny a jeho předložení akcionářům v nejkratší možné době.

Ekonomická komise českého olympijského výboru se shodla na několika bodech. Za současnou situaci může management. Jediným východiskem je navýšení základního mění a příchod nového investora. Budou proto jednat se všemi současnými investory.

Nabídku Martina Ulčáka nepovažují za možnost, je to prý jen prodlužování stávajícího stavu.

Šéf Sazky Aleš Hušák přijíždí na jednání o budoucnosti Sazky

Počátek problémů
Do problémů se Sazka dostala v souvislosti s investicí do sportovní haly Sazka Arena v Praze-Libni. Původní odhad nákladů na výstavbu činil 2,5 miliardy korun, skutečné náklady se však vyšplhaly na víc než trojnásobek této částky.

SAZKA

Historie Sazky začíná v roce 1948 zrušením soukromých sázkových společností a založením státního podniku Staska (Státní sázková kancelář), která umožňovala sázky na sportovní zápasy. Tato organizace byla po pěti letech zrušena pro podezření z manipulace se sportovními zápasy. Protože se sázení po zrušení jediné sázkové společnosti přesunulo do ilegality, byla v roce 1956 založena společnost Sazka. Po převratu vznikla ze Sazky akciová společnost, jejími akcionáři jsou české sportovní svazy (Český svaz tělesné výchovy, Česká obec sokolská, Česká asociace - Sport pro všechny, Autoklub ČR, Sdružení technických sportů a činností ČR, Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR, Orel - křesťanská tělovýchovná organizace, Český střelecký svaz a od roku 1997 Český olympijský výbor.

Nyní je situace kolem Sazky natolik vážná, že se začal angažovat i ministr školství Josef Dobeš. Díky hospodaření Sazky totiž vypadl důležitý zdroj příjmů pro český sport, a to jedna miliarda ročně. Na státu teď je, aby sport bez tohoto zdroje financování vůbec přežil.

Stát nyní volá po odvolání současného šéfa Sazky Aleše Hušáka. Podle ministra je situace ve firmě absurdní tím, že akcionáři slepě plní úkoly Hušáka, přitom v normální akciové společnosti tomu bývá naopak, tedy že manažeři plní úkoly od akcionářů. "Sazka místo podpory sportu dává peníze na své obchodní činnosti, navíc se sporným výsledkem," horoval Dobeš.

Největší česká sázková kancelář je předlužená
Součet všech bankovních úvěrů, vydaných dluhopisů a směnek převyšuje deset miliard korun, zatímco použitelné prostředky na splácení úvěru se pohybují jen okolo 400 milionů korun.

Tržní hodnotu majetku a loterijních her Sazky lze podle dobře informovaného zdroje LN odhadnout na pět miliard korun. Hlavní aktivity v oblasti loterií lze ocenit přibližně na tři miliardy korun, zbytek tvoří různé pozemky a budovy v majetku Sazky. Celková hodnota společnosti se prý tudíž pohybuje v záporných číslech.

V rozporu s tím Sazka tvrdí, že podle nezávislého znaleckého posudku má společnost tržní hodnotu 15,1 miliardy korun, z nichž 3,8 miliardy představuje hodnotu dceřiných společností.

Výherce 103milionového jackpotu

Minulý týden vyhrál sářkař jackpot ve výši 103 milionů korun, nyní se o svou výhru přihlásil a bojí se, zda mu bude vyplacena.

Právní názory na tento problém se liší. Jedni tvrdí, že pokud by výhra nebyla vyplacena před vyhlášením insolvenčního řízení, musel by se výherce přihlásit do řízení jako věřitel.

Naopak druhá skupina říká, že v okamžiku vyhlášení insolvenčního řízení nutně nedochází k blokaci finančních toků.

Sazka žádné pochybnosti nepřipouští. Veškerá sázková činnost včetně výplaty prý běží normálně a je podložena odpovídajícími tržbami.

Minulý týden Sazka vyplatila dva předvánočni Jackpoty ve výši 85milionů korun

Kdo je kdo v kauze Sazka

Radovan Vítek

Radovan Vítek - Vlastník skupiny CPI Group, má zájem o pozemky a budovy; odkoupil úvěry Sazky. Pokud Sazka úvěry nesplatí, chce ji poslat do insolvenčního řízení.
- skoupil pohledávky loterijní společnosti Sazka v hodnotě zhruba 1,5 miliardy, nyní se pokouší získat hlas České obce sokolské, menšinového akcionáře Sazky. Jejím představitelům nabídl, že je bude zastupovat na valné hromadě sázkařského gigantu. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Sokolové drží téměř 14 procent jejích akcií a po Českém svazu tělesné výchovy (ČSTV) jsou druhým největším akcionářem Sazky.

Penta Investments

Má zájem o loterijní aktivity Sazky

Holding Synot

Působí v oboru loterií a dalších hazardních her, má zájem o loterijní byznys Sazky

Aleš Hušák

Aleš HušákŘeditelem Sazky je již od roku 1995 a této funkce se nechce za žádnou cenu vzdát. Právě on prosadil ztrátovou investici do Pražské Sazka Areny

Pavel Kořan

Pavel Kořan. Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), stejně jako předchůdci ve funkci odmítá jakékoli volání po sesazení Hušáka.

Martin Ulčák

Martin UlčákBývalý předseda Socialistického svazu mládeže a nyní podnikatel a vlivný lobbista se snaží pomoci Aleši Hušákovi, s nímž má jako jediný z výše jmenovaných přátelský vztah.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.