Lidovky.cz

Pokud Hušák padne, zmrazíme insolvenci, nabízí Vítek. Hušák dluhy neuznává

Ekonomika

  9:42aktualizováno  23:34
PRAHA - Největší česká loterijní společnost Sazka je v insolvenčním řízení. Podnikatel Radovan Vítek podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil.

Podnikatel Radovan Vítek. foto: Stanislav PeškaČTK

Čtěte také

Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční

Moranda? Firma bez zaměstnanců

Společnost Moranda, která návrh na insolvenci podala, byla do obchodního rejstříku zapsána v říjnu 2007. Hlavním předmětem podnikání firmy sídlící v Praze je pronájem nemovitostí a zajišťování souvisejících služeb. Podle obchodního rejstříku Vítek v orgánech firmy se základním kapitálem dva miliony korun nefiguruje a jediným akcionářem je Vítkova matka Milada Malá. Podle účetní uzávěrky za rok 2009 firma nemá žádné zaměstnance.

situaci. Insolvenční návrh podal Vítkův právník Tomáš Rybář prostřednictvím české firmy Moranda, jež od Komerční banky odkoupila její pohledávku vůči Sazce.

Předseda představenstva a generální ředitel Sazky Aleš Hušák v pondělí večer v České televizi řekl, že žádné pohledávky neexistují a že vedení firmy je přesvědčeno, že soud insolvenční návrh zamítne.

Podle Hušáka návrh na insolvenci podaly společnosti Moranda a Sedelius Holding Limited, ve kterých však jméno Radovana Vítka vůbec nefiguruje a Vítek podle něho nikdy neprokázal, proč se k těm pohledávkám vůbec hlásí.

Hušák dále řekl, že v současné době firma jedná o prodeji vysočanské O2 arény, přičemž existují asi tři nabídky na její koupi. Jména investorů však odmítl říct s tím, že se všemi jsou uzavřeny dohody o mlčenlivosti. "V případě zájmu ale doporučíme akcionářům její prodej," řekl Hušák a zároveň upozornil, že akciová společnost Sazka není vlastníkem O2 Arény.

Halu formálně vlastní a provozuje společnost Bestsport (z finanční skupiny Sazka), která z téměř sta procent patří Občanskému sdružení Zelený ostrov. "Sazka je největším věřitelem Bestsportu," poznamenal Hušák.

Podle serveru deníku Sport je však Vítek podle svého vyjednavače Josefa Lébra ochoten vzít insolvenční návrh zpět. Má však podmínku: výměnu současného představenstva Sazky včetně generálního ředitele Aleše Hušáka.

Sám jsem připravený investovat, tvrdí Vítkův vyjednavač Lébr
"Pan Vítek je ochoten dát na insolvenci moratorium, zmrazit ji. Má jedinou podmínku, vyměnit představenstvo Sazky bez jakýchkoli požadavků na jakékoli akcie a výkony akcionářských práv. Insolvence se pozdrží do doby, než budeme moct situaci zanalyzovat a nabídnout vlastníkům ekonomické řešení," řekl Lébr s tím, že by to "určitě znamenalo konec pana Hušáka."

Lébr v pořadu Velký byznys Miroslava Motejlka v televizi Z1 rovněž uvedl, že sám je připraven do Sazky investovat stovky milionů korun, což by mu přineslo odhadem zhruba desetiprocentní podíl. "Pro mne je to celé dění výzva. Chci především pro sportovní svazy peníze," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň upozornil, že nezná přesnou hodnotu Sazky, protože Sazkou zveřejňovaná čísla jsou podle něj pochybná. "Informace od Sazky neberu vůbec vážně," uvedl. Určitě má podle Lébra hodnotu jméno Sportka, terminály Sazky a samotné sázky. "Nikdo ale ve skutečnosti neví, kolik těch dluhů je," dodal.

Je to spekulativní záměr, zlobí se na Vítka šéf ČSTV
Předseda představenstva a šéf Sazky Hušák již dříve řekl, že loterijní firma není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a návrhu se bude bránit všemi právními prostředky. Dodal, že podání návrhu nebude mít vliv na činnost společnosti. "Není pochyb o tom, že po podání insolvenčního návrhu může Sazka přijímat sázky a vyplácet výhry," uvedl Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která se Sazkou spolupracuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Insolvenční návrh na Sazku byl podle mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové přidělen soudci, který si ho prostuduje. "Do deseti dnů musí učinit ve věci první úkon," uvedla Lhotáková s tím, že může návrh odmítnout, vrátit k doplnění, nebo ho přijmout.

Předseda majoritního akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy a sportu Pavel Kořan označil návrh za šikanózní. "Zaprvé

Problémy s halou

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

jsme přesvědčeni, že Sazka není v insolvenční situaci. Zadruhé jednání pana Vítka můžeme brát do jisté míry jako hru, kdy se snaží vytvořit určitou paniku. Chce dosáhnout toho, aby byly ceny dluhopisů výrazně sníženy, že by je potom sám skoupil. "Je tady evidentně čitelný zájem, a nechci spekulovat jestli podle zákona či protizákonně. Je to spekulativní záměr, jak levně skoupit dluhopisy," řekl Kořan.

Vítek naopak míní, že Sazka se v insolvenční situaci nachází, protože je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun. Vlastní jmění Sazky má podle Vítka zápornou hodnotu. Řešením je restrukturalizace firmy, při níž by Sazka vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun. Vítek počítá i s odstraněním nynějších akcionářů Sazky, kteří firmu podle něj do potíží přivedli.

Ulčák si klade podmínky, Penta uznává Vítkovy pohledávky

Akcionáři Sazky dostali tři oficiální nabídky od investorů k řešení situace. Podnikatel Martin Ulčák nabízí 200 milionů Kč ročně na deset až 15 let s podmínkou, že si Sazka udrží čistý zisk na současné úrovni. Synot slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech a finanční skupina Penta 130 milionů s garancí na 30 let. Všichni tři zároveň nabídli dvě až tři miliardy na okamžitou pomoc. Penta chce za finanční pomoc stoprocentní podíl v Sazce, Synot dvě třetiny akcií, jediný Ulčák přímý vstup do Sazky nepožaduje. Dva největší akcionáři, ČSTV a Sokol, chtějí jednat s Ulčákem.

Ulčák uznává jen prokazatelně existující závazky
Ulčákova společnost E-Invest uvedla, že je připravena uzavřít se Sazkou smlouvu o spolupráci v případě, že loterijní firma dospěje s držiteli jejích dluhopisů k dohodě o změně emisních podmínek. Pak bude připravena poskytnout Sazce dostatek peněz potřebných k úhradě všech prokazatelně existujících závazků vůči finančním institucím.

Penta soudí, že pohledávky Vítka vůči Sazce jsou nezpochybnitelné. "Naopak pohledávky, které proti nim chce započíst Sazka, jsou nesmyslné, respektive naprosto účelově vykonstruované," uvedl mluvčí Penty Martin Danko. Pokud Vítek nedostane zaplaceno za své pohledávky po lhůtě splatnosti, Sazka se podle Danka nevyhne prohlášení úpadku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.