Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Za bláznivé počasí může 'děvče'

USA

  9:10
PRAHA - Máte pocit, že se počasí zbláznilo? Spousty sněhu v Evropě a USA, nejchladnější zima v Evropě za posledních 100 let, povodně v Austrálii, sucho v Latinské Americe... Odpověď na to proč mají meteorologové a vulkanologové: neobvyklé globální počasí je způsobeno kombinací klimatického efektu La Niňa, vulkanické činnosti v Rusku na Kamčatce a teplého Atlantiku.

Záplavy v Austrálii. Brisbane foto: Reuters

La Niňa je klimatický jev, který ve svém důsledku způsobuje teplejší léta a chladnější a bouřlivější zimy. A ta aktuální (La Niňa znamená děvče) je nadprůměrně silná. K tomu se ovšem přidalo silné soptění na Kamčatce.

Popel, který se dostal až do výšky deseti kilometrů, začal totiž měnit arktické proudění vzduchu. To se normálně točí kolem severního pólu, ale aktuálně proudí směrem na jih. Ano, přijde ještě jedno "navíc".

Navíc se na popel začala kondenzovat voda, takže se s prouděním na jih posunuly i silné srážky. A podle meteorologů je pravděpodobné, že k vrcholu tohoto extrémního počasí dojde v průběhu prvního čtvrtletí, La Niňa bude pokračovat do léta.

Úroda bude malá

Tyto klimatické podmínky snižují odhady úrody zemědělských komodit (už po loňském špatném roce) a omezují těžbu nerostů, např. uhlí. Počasí tak bude nadále výrazně ovlivňovat ceny komodit. To v situaci slabé poptávky domácností bude znamenat tlak na pokles marží podniků (kromě těch těžebních).

Sucho v Číně je nejdrsnější za posledních šedesát let.

Dále, urychlení spotřebitelské inflace, především v zemích, kde potraviny a energie mají vysokou váhu ve spotřebitelském koši (Čína a další rozvíjející se ekonomiky), sníží kupní sílu domácností. Kvůli počasí tak budou "trpět" firmy vyrábějící spotřební zboží.

Ohrožena je především Čína, která se potýká s výpadky elektřiny vzhledem k nedostatečným zásobám uhlí a podstavu vody v přehradách (např. Tři soutěsky -26 %). To není dobrá zpráva vzhledem k tomu, že Čína je tahounem globálního růstu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.