Lidovky.cz

Těžařské firmy evakuují své lidi z Libye. Krize nejvíce zasáhne Rakušany

Ekonomika

  14:45
LONDÝN - Některé těžební a energetické společnosti začaly kvůli nepokojům v Libyi stahovat své zaměstnance z této arabské země.

Demonstranti vyjádřili Kaddáffímu podporu. foto: Reuters

K tomuto kroku přistoupil například rakouský energetický koncern OMV, který chce v Libyi nechat jen personál nezbytný pro zajištění technického chodu zařízení na těžbu a vývoz ropy. Podobný postup zvolil také britský těžební podnik BP či norský Statoil.

Čtěte více:

"Vzhledem k současné situaci snižujeme počet zaměstnanců na nezbytné minimum. Všichni ostatní zahraniční pracovníci a jejich rodiny budou muset zemi opustit," řekla mluvčí OMV Michaela Huberová. Dodala přitom, že firma v Libyi zatím funguje bez problémů.

OMV je diverzifikovaný koncern a vedle těžby a vývozu ropy se zaměřuje i na zpracování ropných látek. Průzkumným pracím a těžbě se věnuje v celkem 16 zemích světa, kromě toho provozuje i sítě čerpacích stanic, mimo jiné i v České republice.

Libye je pro OMV zdaleka nejdůležitější zemí, firma tam denně vytěží asi 34.000 barelů ropy. Celková denní produkce firmy přesahuje 300.000 barelů ropného ekvivalentu.

V Libyi pokračují protivládní protesty, které se tam rozšířily z dalších arabských zemích. Nepokoje v lednu začaly v Tunisku a Egyptě, zasáhly ale i země Blízkého východu v oblasti Perského zálivu, které jsou důležité z hlediska plynulosti dodávek ropy. Podle televize Al-Džazíra při nynějších nepokojích v Libyi zemřely už desítky lidí.

Přípravu na evakuaci zaměstnanců zahájila i britská společnost BP, která patří k největším světovým producentům ropy, ale v Libyi zatím netěží.

Mluvčí firmy David Nicholas řekl, že evakuace bude zahájena v nejbližších dnech. Firma by podle něj plány změnila jen za předpokladu, že by se situace v Libyi výrazně změnila a ustaly násilnosti. "Situaci pochopitelně sledujeme velmi pozorně," dodal mluvčí.

BP má podle agentury AP v Libyi kolem 140 zaměstnanců, z nichž skoro třetina jsou lidé, kteří tam žijí dlouhodobě. Firma se chystá zahájit v Libyi jeden z projektů, na nichž se dohodla v roce 2007 a jejichž celková hodnota se pohybuje kolem 900 milionů dolarů (přes 16 miliard Kč). Kvůli nynějšímu násilí BP ale zatím přípravné práce zastavuje.

K evakuaci zaměstnanců z Libye se chystá i britsko-nizozemský těžební obr Royal Dutch Shell, stejně jako norský energetický koncern Statoil. Naopak španělský těžební koncern Repsol, stejně jako italský Eni, v Libyi zatím fungují bez omezení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.