Lidovky.cz

Portské z Moravy? Obliba likérových vín v Česku láká čím dál více vinařů

Ekonomika

  14:27
BOŘETICE - Na Moravě pomalu roste počet vinařství, která se zabývají výrobou likérových vín vyráběných technologií portského. Poptávka po nich je větší, než kolik jich firmy vyprodukují.
Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto.

Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Alespoň to tvrdí Jan Stávek z Vinařského dvora v Němčičkách na Břeclavsku, největšího výrobce likérových vín v Česku. Tvoří více než dvě třetiny její produkce.

Jak se vyrábí portské

Portská vína se vyrábí technologií fortifikace, neboli dolihování. Do kvasícího hroznového moštu se přidává vinný destilát. Tím dojde k zastavení kvašení, a ve víně tak zůstane vysoký zbytek přírodního hroznového cukru.

Výroba těchto vín má speciální pravidla. "Není jednoduchá, firmy na ni musí mít koncesi," uvedl Stávek. U nás se portským zabývá zatím pět firem.

"Dříve se tato vína u nás vyráběla s ne příliš kvalitních surovin. Dnes je tento produkt chápán jako specialita, a proto je nutné používat kvalitní hrozny a destilát. Ušlechtilým způsobem se tato vína vyrábí u nás asi teprve deset nebo 15 let. Řádově jde o desítky tisíc láhví ročně. Jsou to raritní kousky, které se neprodávají běžně v síti, ale spíše jen ve specializovaných prodejnách a přímo ve vinařstvích," uvedl Stávek.

Přidávají se další
Ještě před několika lety se fortifikovanými (portskými) víny zabývala jen dvě vinařství. Kromě Stávkovy firmy ještě Vinné sklepy rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu na Znojemsku. "V posledních pěti letech se přidali další. Produkce se zvyšuje o desítky procent," uvedl Stávek. Portská tak zájemci najdou už také v nabídce rodinných vinařství Košulič z Hustopečí nebo Vinařství Koráb z Boleradic.

Z větších firem se portským zabývají i Vinné sklepy Lechovice. Firma loni prodala asi 2500 litrů portského vína Auer's Cross z odrůdy Frankovka.

"Každoročně prodejnost tohoto produktu narůstá," řekla marketingová ředitelka Vinných sklepů Lechovice Jana Zahradníčková.

Podle Stávka některé firmy mají výrobu portského jako doplněk. "U nás tvoří fortifikovaná vína hlavní část produkce a vzhledem k širokému sortimentu, který máme, se můžeme pokládat za specialisty na likérová vína," uvedl Stávek. Portská vína mají více alkoholu než klasická produkce vinařů. Jsou také sladší, ve víně zůstává neprokvašený hroznový cukr. Poptávka je vysoká. Produkce se bez problémů v Česku prodá.

Ne všechny pokusy končí úspěšně
Portské kromě zmíněných pěti vinařství zkoušejí podomácku i další. Legálně ale výsledek své práce prodávat nemohou. "Zkouší to podomácku v demižonovém množství. Někteří nemají zkušenosti jak správně postupovat. Doufejme, že dnešní seminář nově začínajícím výrobcům dodá dostatek informací tak, aby jejich produkce byla kvalitní," dodal Stávek. Podle něj se ne vždy domácí pokusy vinařů povedou. Někteří podle něj dolihovávají víno vínovicí ze zkaženého vína, správně se však jemný neutrální vinný destilát.

Pravé portské je typicky místní pochutinou s přesně stanoveným postupem výroby i vymezením, odkud mohou pocházet zpracovávané hrozny. Portugalci si na ochranu oblíbeného moku vymohli stejná práva, jaká kdysi získali Francouzi pro své šampaňské. Hrozny pro pravé portské mohou růst jedině ve vymezeném asi sto kilometry dlouhém úseku řeky Douro, která Portem protéká.

Specifická je také výrobní procedura. Vyšlapaná tekutina se pak nechá kvasit a později se do ní přidá hroznový líh (brandy).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.