Lidovky.cz

Číňané chystají v Česku mohutné investice. Přesunou sem i vývoj

Ekonomika

  20:03
PRAHA - Zájem čínských firem o podnikání v České republice roste. Většímu přílivu čínských investic má pomoci i nové zastoupení agentury CzechInvest v Šanghaji.

Jednání v ulicích Pekingu. foto: MAFRA

Kromě nových společností ale chystají investice v řádu stovek milionů korun i ty čínské firmy, které již v tuzemsku působí.

"Do zhruba pěti let plánujeme další rozsáhlé investice v Česku. Chceme zde rozšířit výrobu o bílou techniku a plánujeme také přesun části výzkumu a vývoje z Číny," řekl Jiří Mrkvička, obchodní ředitel pro střední a východní Evropu společnosti Changhong. 

Ta má nyní v tuzemsku výrobní centrálu televizí pro Evropu. Chystané investice by měly dosáhnout minimálně 250 milionů korun. Rozšíření produkce a nové investice plánuje také čínská potravinářská společnost Shanghai Maling, která na Teplicku vyrábí masové konzervy.

Číňané jsou opatrní, chtějí ale investovat miliony
"Plánované investice jsou ve dvou rovinách. Desítky milionů korun budeme v nejbližší době investovat do zvýšení skladovací kapacity, pak strojního zařízení a zkapacitnění výrobní linky.

Ve výhledu pěti let pak počítáme s investicí v řádech stovek milionů do celkového rozšíření výrobního závodu," řekl Jiří Vančura, projektový manažer společnosti Shanghai Maling.

"Zájem o investice z čínské strany je zjevně stoupající. Přístup čínských investorů je zároveň opatrný, což je ovšem dáno obecným konzervativním přístupem k rozhodovacím procesům. Můžeme očekávat, že aktivita čínských podniků na evropském i českém trhu bude v následujících třech až pěti letech stále výraznější," uvedl Kamil Blažek, partner advokátní kanceláře Kinstellar, který je zároveň šéfem Sdružení pro zahraniční investice.

Česko boduje díky infrastruktuře a levné pracovní síle
Blažek upozornil, že pro čínské investory jsou v Evropě ještě zajímavější další země, jako je například Polsko nebo Srbsko. Výhoda České republiky pak spočívá v lepší infrastruktuře. J

ak doplnil Petr Hýl, zakladatel China Investment Forum, Číňané vnímají Evropu jako celek, podobně jako Evropané nerozlišují mezi čínskými provinciemi.

"Z hlediska velikosti trhu je Česká republika nezajímavá. Velkou komparativní výhodu má díky lokalitě uprostřed Evropy. Atraktivní je také díky relativně levnější pracovní síle (oproti západní Evropě)," říká Hýl.

CzechInvest má přilákat čínské investory
Podle něj je zatím ale zájem čínských firem o Česko slabý. Hlavní problém je totiž ve vízové politice a slabém zastoupení a prezentaci Česka v Číně. S tím souhlasí také Blažek:

"Investory odrazuje především nedostatečná a liknavá diplomatická a institucionální podpora ze strany Česka." To by ale mělo změnit nové zastoupení agentury CzechInvest, které se letos přesouvá ze Singapuru do Šanghaje.

"CzechInvest bude potenciálním investorům z Číny blíže. Očekáváme tedy příliv většího počtu čínských investic. Kromě toho na čínské firmy měla světová hospodářská krize minimální vliv, mohou si tedy dovolit investovat, což by se mohlo letos projevit," předpokládá mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová.

Kromě výroben chtějí i technologie
Největší zájem se očekává ze strany čínských technologických firem, společností působících v energetice, biotechnologiích, stavebnictví či elektrotechnice.

Čína přitom nechce do střední Evropy přesouvat jen výrobny. "Číňané jsou připraveni investovat do technologií. Tam máme co nabídnout. S radostí by zafinancovali budování výzkumných a vývojových center. V oblasti logistiky a servisních center má investování také smysl - s čínskými investory je ale třeba pracovat, než se rozhodnou k akci," dodává Hýl z China Investment Fora.

Zájem přesunout do Česka po výrobním závodu také vývoj nových výrobků potvrzuje i zástupce firmy Changhong. "Počítáme i s přesunem některé z částí vývoje. Na tom by pak spolupracovali i místní, například IT firmy," říká obchodní ředitel společnosti pro střední a východní Evropu Jiří Mrkvička.

Podle Petra Hýla nyní čínské firmy zvažují řadu projektů v hodnotě několika miliard korun, které mají být umístěny v oblasti střední Evropy. Zda si ale nakonec vyberou právě Česko, zatím není v jasné.

V loňském roce čínské investice v Česku, které zprostředkovala agentura CzechInvest, dosáhly hodnoty zhruba 411 milionů korun. Nové investice výrobců konzerv Shanghai Maling a společnosti Changhong, vyrábějící LCD televizory mají být v řádu stamilionů korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.