Lidovky.cz

Sazku prý přebírá Fortuna. Hušák fabuluje

Ekonomika

  16:23
PRAHA - Prozatímní věřitelský výbor loterijní společnosti Sazka požádal insolvenčního správce Josefa Cupku, aby prověřil kroky vedení Sazky týkající se údajného převzetí jejích sázkových aktivit společností Fortuna ovládané Pentou.

sazka foto: Peška Stanislav ČTK

Žádost, podepsaná předsedou prozatímního věřitelského výboru Josefem Novotným, dnes byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku. Vedení Sazky tyto kroky vyloučilo a Penta je popřela.

"Zprávy tohoto typu vedení Sazky před několika dny záměrně vypustilo, aby zjistilo původ úniku informací," sdělil ČTK mluvčí Sazky Jan Tuna. Zároveň Sazka potvrdila, že jejím cílem je získat věřitele na svou stranu, aby mohl být realizován její vlastní reorganizační návrh. Jedině to podle Sazky povede k vyřešení celé situace společnosti v zájmu jejích akcionářů.

Vše o kauze Sazka

Penta popřela jak převod kaucí obstaravatelů terminálů Sazky do Privatbanky, tak jejich převod pod Fortunu. "Toto tvrzení se nezakládá na pravdě," uvedl mluvčí Penty Martin Danko.

Kdo přemlouvá čerpadláře?
Podle prozatímního věřitelského výboru Sazky dochází v Sazce v posledních dnech a hodinách k závažným rozhodnutím, která zásadně a nevratně poškozují loterijní firmu a zejména její věřitele.

Čtěte více:


 "Jde především o snahu převést kauce obstaratelů do banky ovládané společností Penta a o sjednání povinnosti těchto obstaratelů, kteří provozují loterijní terminály Sazka, přejít v případě jejího konkursu k Fortuně. K tomu je rovněž vedeno několik set nájemců čerpacích stanic sítě Benzina," stojí v žádosti výboru.

Obdobně znepokojující jsou podle výboru informace o tom, že s obstarateli, kteří si odváděné tržby započetli proti zaplaceným kaucím, bude ukončena spolupráce. Má jít o více než tisícovku provozoven.

Věřitelský výbor proto správce žádá, aby jednání managamentu Sazky, která je od úterý v úpadku, neprodleně prověřil a pokud se uváděné informace potvrdí, navrhl taková opatření, která by znehodnocení loterijní firmy zabránila.

"Jakékoliv zadržování tržby je porušením platné smlouvy s tím spojenými následky. Tržby nejsou majetkem obstaravatelů a kauce jsou vratné pouze v případě ukončení smlouvy. Je pravdou, že takovým obstaravatelům, kterých je však naprostá menšina z více než 6500, byl přerušen provoz. Mnozí z nich poté tržby odvedli a provoz jejich terminálů byl na základě toho obnoven," reagoval Tuna.

"Potvrdit nemohu nic, jelikož s námi nikdo nekomunikuje," řekl ČTK předseda Sdružení trafikantů a prodejců tisku Milan Ságner. Domnívá se, že po vyhlášení úpadku Sazky by bylo nejlepším řešením, kdyby si závazky se Sazkou vyrovnal jednotlivě každý trafikant a poté se přihlásil insolvenčnímu správci mezi ostatní věřitele s výší složené a blokované kauce. "Těžko nyní radit, když informace nemáme a smlouvu má každý samostatně," podotkl.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.