Lidovky.cz

Proti euru se poprvé postavila i většina Poláků

Ekonomika

  14:59
VARŠAVA - Šedesát procent Poláků nechce, aby se v jejich zemi začalo platit eurem, vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění agentury CBOS.

Polský zlotý. foto: Shutterstock

Většina dotázaných je proti zavedení jednotné evropské měny poprvé od roku 2002, kdy CBOS s těmito průzkumy začala. Oproti loňskému roku se počet protivníků přijetí eura zvýšil o jedenáct procentních bodů.

Nahradit zlotý eurem by nyní chtělo 32 procent Poláků, což je o devět procentních bodů méně než před rokem. Mezi lidmi, kteří se zavedením jednotné evropské měny souhlasí, jsou skoro tři čtvrtiny toho názoru, že vláda by s tímto rozhodnutím neměla spěchat.

Čtěte také


Středo-pravicová vláda premiéra Donalda Tuska původně plánovala, že eurem by se mohlo začít v Polsku platit v roce 2012, později ale tento termín odsunula na rok 2015. A ani ten není příliš pravděpodobný.

"Roky 2014 až 2015 - to bude ten čas, kdy budeme moci vážně mluvit o možnosti vstupu do eurozóny," řekl ve středu premiér Tusk. "Žádné datum přistoupení ale dnes nikdo odpovědný uvést nemůže," dodal.

Podle polské vlády nemá smysl v Polsku zavádět euro, dokud se eurozóna nedostane ze své nynější krize. Tato země by ale do eurozóny nyní vstoupit nemohla. Má zhruba osmiprocentní schodek veřejných financí, Brusel přitom požaduje, aby to byla jen tři procenta HDP.

Eurem se platí v sedmnácti zemích
Lidé v Česku mají k euru ještě větší odpor než Poláci. Jeho zavedení podle průzkumu společnosti Médea Research letos v lednu nechtělo 77 procent dotázaných, pro bylo jen 15 procent.

Eurem se v současnosti platí v sedmnácti zemích. Jako poslední ho zatím zavedlo Estonsko, jednotná evropská měna estonskou korunu nahradila 1. ledna.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.