Lidovky.cz

Nejbohatší úřednice Kafková dostala za obří úplatek podmínku

Ekonomika

  10:42
PRAHA - Za přijetí úplatku 400.000 korun dnes uložil soud exmanažerce bývalé České konsolidační agentury (ČKA) Radce Kafkové trest vězení na 18 měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Radka Kafková. foto: ČTK

NEJLÉPE PLACENÁ ÚŘEDNICE V ČESKU

Radka Kafková patřila až do svého zatčení v červenci 2006 mezi nejlépe placené úředníky v Česku. Její roční příjem byl včetně odměn pět a půl milionu korun. Jelikož krátce před zatčením otěhotněla, nemohla ji ČKA propustit a základní plat brala i během vyšetřování. Ve vazbě strávila tři měsíce a poté odešla na mateřskou dovolenou.

Podle zatím nepravomocného rozsudku za peníze zmanipulovala prodej pohledávky za společností Cetus. Obvodní soud pro Prahu 7 ji potrestal také peněžitým trestem 400.000 korun. Kafkové přitom hrozil trest až osmi let vězení.

Vzala úplatek 400 tisíc a nechala si slíbit další tři miliony korun – tvrdila obžaloba o člence nejvyššího vedení někdejší České konsolidační agentury a jedné z nejlépe placených úřednic v Česku Radce Kafkové. Případ se odehrál v roce 2006.

Čtěte také:


Sama Kafková svou vinu popřela. K soudu však nechodí, a o svém případu proto nemluvila přímo – její obhájce Josef Monsport nicméně přinesl její prohlášení, které soudce Roman Podlešák přečetl. "Má klientka v něm trvá na tom, a to je podle mne nesporné, že v případě nešlo o žádné peníze, nikomu neposkytovala žádné informace, které by odporovaly regulím ČKA a nikoho nezvýhodnila," popisuje obsah prohlášení Monsport.

Další korupčníci

Kafkovou podle spisu uplatili pracovník ČKA Josef Tykva a podnikatelé Pavel Hrách s Josefem Lopatou. Obvodní soud dnes za podplacení vyměřil Tykvovi desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let, Hráchovi a Lopatovi osmiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Posledním obžalovaným v kauze je úřednice agentury Eva Hrušková. Z odposlechů údajně vyplynulo, že jí Tykva s Lopatou za vynášení údajů o chystaných prodejích pohledávek platili byt. Soud dnes její stíhání podmíněně zastavil.

Kafková odmítla i to, že by v odposleších zaznamenaných policií používala kódovou řeč. Policie přitom vychází například z toho, že Kafková a další obžalovaní mluvili o pohledávce za Cetusem jako o psu jménem Beata. Kafková se hájí tím, že o žádnou šifru nešlo a Beata skutečně existovala.

Co bylo v břichu velryby?
Někdejší nejvýše postavenou ženu českého byznysu zatkla policie v červenci 2006 a následující tři měsíce strávila ve vazbě. Podle obžaloby přijala v případě pohledávky za Cetusem (latinsky velryba) za dodávání interních informací a další služby úplatek ve výši 400 tisíc korun a další tři miliony si nechala slíbit. Přesně čtyři sta tisíc pak také policisté našli během domovní prohlídky v autě jejího přítele Františka Dombeka.

Bývalá budova České konsolidační agentury, dnes Ministerstva financí a už brzy sídlo systému Galileo.

Partnery Kafkové ve vysoké hře byli podle obžaloby dva někdejší zaměstnanci ostravské pobočky ČKA – Josef Tykva a Josef Lopata a podnikatel Pavel Hrách. Všichni tři měli podle odposlechů o tuto pohledávku eminentní zájem a chtěli ji "dohodit" neznámému zájemci. Pohledávku nakonec za 565 milionů korun koupila virtuální a naprosto neprůhledná britská firma Arrowrise Ltd.

Kdo a jak z nákupu pohledávky profitoval, proto není vůbec jasné. Monsport navíc svou klientku hájí tvrzením, že sama ČKA si pohledávky cenila na méně než 200 milionů, a prodejem Arrowrise proto stát vydělal. Týdeník Ekonom ovšem v minulosti přišel s názorem, že Cetus mohl být podstatně lukrativnější, protože v jeho hlubinách byly ukryty stamiliony z podřízených dluhopisů IPB, na které se vztahovala státní záruka.

Soudcovské kladívko (ilustrační foto)

Vynášet informace z ČKA měla podle obžaloby kromě Kafkové i šéfka odboru prodeje pohledávek Eva Hrušková, které za to podle odposlechů měli Tykva s Lopatou v Praze platit byt. Jisté pouštění informací Hrušková před soudem připustila, dopady se však snažila bagatelizovat. "Připustila, že poskytla inženýru Tykvovi nějaké informace nad rámec. Byla ale na druhou stranu dlouho jeho podřízenou a tak jí to tehdy tak nepřišlo. Nešlo ale rozhodně o záležitosti týkající se Cetusu, navíc šlo vždy o veřejně dostupné informace," shrnul výpověď Hruškové její advokát Dítě.

Připomínám následky křivého svědectví
Soudce Podlešák vyslýchal ve čtvrtek a v pátek řadu svědků. Například viceprezidenta Národního kontrolního úřadu a exposlance za ČSSD Miloslava Kalu, který byl v inkriminované době předsedou dozorčí rady ČKA. Kala si ovšem podle svých slov ničeho podezřelého nevšiml.

Nejčastější odpovědí svědků, na které policie přišla většinou z odposlechů nařízených na Kafkovou & spol., bylo sousloví: "Už se nepamatuji." To ale Podlešákovi nestačilo. Svědkům do omrzení pouštěl záznamy odposlechů a hrozbou pokuty je nutil, aby si vzpomněli.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.