Lidovky.cz

Solární strašidlo už obchází celou Evropu

Ekonomika

  8:30
PRAHA - Evropou se šíří obavy z příliš rychlého nástupu solárních elektráren. Proti jejich nekontrolovatelnému růstu chce zasáhnout Itálie, která tak bude následovat příklad Španělska, České republiky a Slovenska.

Solární panely. foto: Lidovky.cz

Právě Itálie představuje po Německu druhý nejvýznamnější trh pro výrobce solárních panelů a dalších technologií. A současně se na tuto zemi soustředila pozornost investorů poté, co jiné evropské země výrazně omezily výkupní cenu solární elektřiny.

Změny budou mít dopad i na českou firmu HiTechSolar, která pro různé investory zprostředkovala investice do výstavby tří italských slunečních elektráren. "Podmínky se v Itálii nemění tak drasticky jako v České republice, navíc se netýkají již dokončených projektů. Přípravu dalších projektů jsme však zastavili," uvedl ředitel firmy HiTechSolar Vladimír Mléčka.

Čtěte také:

Stavět a odkupovat solární elektrárny v Itálii měla v plánu také společnost Photon Energy. "Návrh, který ještě nemá finální podobu, vyvolal silný odpor investorů. Doufáme, že výsledek bude vypadat lépe," říká finanční ředitel Photon Energy Georg Hotar.

Omezení solárního byznysu se dotkne i velkých energetických koncernů, jakým je například Enel – italská obdoba skupiny ČEZ. Její dceřiná firma Enel Green Power měla v plánu do konce příštího roku vybudovat solární parky o celkovém výkonu 210 megawattů.

Hlavní problém: dražší proud
Důvody pro vládní zásah v Itálii jsou stejné jako v Česku. Příliš atraktivně nastavené výkupní ceny společně s klesajícími cenami solárních panelů vedly k živelné výstavbě s negativním dopadem do cen elektřiny.

Příslušné rozhodnutí měla italská vláda přijmout ve středu, nakonec své rozhodnutí o týden odložila. Výkupní ceny sluneční elektřiny mají dle vládního návrhu od poloviny roku klesnout podle typu instalace o 26 až 42 procent. Další pokles má následovat na počátku příštího a přespříštího roku.

Infografika - klikněte pro zvětšení

s

Pro příští roky chce italská vláda podle deníku Il Stampa navíc zavést dotační "strop" ve výši šest miliard eur za rok. Dotování solárních elektráren jen letos vyjde Italy na 3,5 miliardy eur, tedy v přepočtu na 85 miliard korun. Pro srovnání, zvýhodněné ceny sluneční energie vyjdou letos Česko na zhruba 20 miliard korun.

Italský zásah proti solárnímu byznysu měl být původně ještě razantnější. Investoři si ale stěžovali u Evropské komise, která zasáhla v jejich prospěch. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger zaslal italskému ministrovi průmyslu Paolu Romanimu dopis, v němž Italy upozornil, že musí vytvořit stabilní a předvídatelný systém podpor pro obnovitelné zdroje.

Solární ráj zarazili i Slováci
Velké solární elektrárny v Česku, které byly dokončeny a připojeny k síti v březnu či později, již nemají nárok na jakékoli cenové zvýhodnění. Ke stejnému kroku nyní přistoupilo také Slovensko, kde investoři musí stihnout dokončit své velké solární parky nejpozději do konce června.

Tím však inspirace v Česku nekončí. Provozovatel slovenské přenosové sítě SEPS vyhlásil v červnu minulého roku stop stav pro udělování souhlasných stanovisek pro připravované sluneční elektrárny. Ke stejnému kroku přistoupil český ČEPS loni v únoru.

Do konce června vyrostou na Slovensku solární panely o výkonu až 400 megawattů. Podíl na tom budou mít i české firmy, jako například Photon Energy. Ta již loni na Slovensku vybudovala pět solárních elektráren, dalších sedm chce postavit a zprovoznit do poloviny roku.

Podle finančního ředitele Georga Hotara přesune Photon Energy svou pozornost do jiných zemí. "Perspektivní je stále Německo, mimo jiné díky odstavování jaderných elektráren. Nedávno jsme založili dceřinou firmu v Austrálii, která zahájí činnost do čtyř měsíců," zmínil Hotar.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.