Lidovky.cz

SKLENÁŘ: Řecké drama děsí Evropu

Evropa

  10:06
Ještě před týdnem se zdálo, že je dluhová krize eurozóny na rok až dva vyřešena. Avšak tuto stabilizaci narušila zpráva, že Řecko požádalo o restrukturalizaci svého dluhu, což je eufemisticky řečeno státní bankrot, který Evropa nezažila od druhé světové války.

Řecko vlajka foto: Lidovky.cz

Restrukturalizace dluhu má několik forem – neplacení úroků, pozdější splacení jistiny dluhopisů anebo splacení jenom části jistiny. Řecku byla v březnu prodloužena splatnost záchranné půjčky od EU a MMF na sedm let, což je více jak dvojnásobné prodloužení původního termínu, a také byla snížena úroková sazba.

Fakticky věřitelské státy Řecku odpustily dluh asi za šest miliard eur, což je kapka v celkovém moři řeckého dluhu (350 miliard eur), ale i tak to byl první krok. Nyní by se změny dluhu měly týkat i soukromých věřitelů.

Na ráně jsou hlavně řecké banky, podle odhadu Bank of England by snížení dluhu na polovinu vymazalo 70 procent veškerého kapitálu bank, což by po státním bankrotu vyvolalo i kolaps ekonomiky.

Řecké drama má krutá čísla. Do roku 2016 má splatnost polovina obřího státního dluhu (150 procent HDP). I při optimistické variantě má následující dekády řecká vláda platit jenom na úrocích částku, která je větší než pětina daňových příjmů státu. Řecko by mohlo zachránit asi jen to, kdyby se pole kolem Atén změnila na pole ropná.

Díky záchrannému plánu se očekávalo, že úprava řeckého dluhu nepřijde před rokem 2012. Nyní taková jistota nepanuje. Historie nabízí řadu poučení, kdy se z nemyslitelného závratnou rychlostí stalo nevyhnutelné. Během několika týdnů tak může otázku "Zbankrotuje Řecko?" rychle vystřídat "Kdo je další na řadě?".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.