Lidovky.cz

SKLENÁŘ: Jsou centrální banky spekulanty?

Asie

  9:00
Pod centrální bankou si většina laické, ale i odborné veřejnosti představuje synonymum pro rozvážnost, odpovědnost a sofistikovanost v iracionálním světě financí. S každým rekordem ceny zlata se objevují názory o bublině, spekulantech a třeba i úvahy o jejich regulaci. Ovšem jak se vyrovnat s faktem, že poslední dva roky jsou kupci zlata právě centrální banky, a tedy že přímo podporují růst cen?

Ilustrační foto foto: Shutterstock

V 90. letech centrální banky dospěly k názoru, že zlato v jejich rezervách je historický relikt a budoucnost patří něčemu jinému. Zlaté cihly nenesou žádný nominální úrok, jenom náklady na skladování, a tak se rozhodlo o jejich výměně za devizové rezervy, což jsou fakticky státní dluhopisy. Dokonce centrální banky uzavřely kartelovou dohodu o koordinaci prodeje, aby si nekazily cenu.

Během let 1997–2007 centrální banky do systému prodávaly v průměru téměř 500 tun zlata ročně, což je asi pětina roční těžby. Během posledních pěti let si centrální banky především v Asii kladly otázku, co dělat s těmi dluhopisy, jejichž ocenění kvůli klesajícímu dolaru či euru klesá. Pomyslnou odpovědí za více než milion dolarů se stala diverzifikace a nákupy zlata.

V letech 2009–2010 centrální banky jako celek zvýšily držbu zlata o 664 tun, což je čtvrtina globální investiční poptávky po zlatě. Jejich apetit navíc roste. Jen mexická centrální banka letos v únoru a březnu nakoupila 100 tun zlata. S takovým tempem (spekulativních?) nákupů nemusí být ani cena 2000 dolarů za unci do konce roku překvapením. Ještěže jsou v tom světě financí ty rozvážné, odpovědné a sofistikované instituce, které chrání systém před bublinami.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.