Lidovky.cz

Soud zrušil 1400 usnesení exekutora Podkonického

Ekonomika

  17:01
BRNO - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil asi 1400 rozhodnutí exekutora Juraje Podkonického. Bývalý šéf Exekutorské komory ČR v nich odmítl platit společnosti BRE Bank, pod kterou patří česká mBank, náhrady nákladů spojené s její součinností při exekucích.

Juraj Podkonický foto: Lidové noviny

Součinnost spočívá například v poskytování informací o účtech. Podkonický měl podle ÚS poučit banku o tom, jaké náklady a v jaké výši si může nárokovat. Z nálezu vyplývá, že alespoň část nákladů na součinnost by exekutoři měli bankám hradit.

Ústavní soud a exekutoři

Ústavní soud už v minulosti vyhlásil několik nálezů, jimiž kritizoval praxi v oblasti exekucí. Soud opakovaně upozorňoval na "hybridní" postavení exekutorů, kteří plní úkoly svěřené státem, ale zároveň sledují svůj majetkový prospěch jako podnikatelé.

"Stát přenesl část výkonu své moci - specificky moci soudní - na soudní exekutory. Z tohoto postavení plynou soudnímu exekutorovi (...) nejen oprávnění, ale má i povinnosti," stojí v nálezu senátu se zpravodajkou Eliškou Wagnerovou.

Podkonický podle ÚS nerespektoval starší rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně náhrady nákladů za součinnost. Na rozdíl od Nejvyššího soudu si ale ÚS myslí, že by náklady v řádu desetikorun neměl bankám hradit stát, ale sami exekutoři z paušálu, který činí podle exekučního tarifu 3500 korun.

"Takto vyložená povinnost soudního exekutora není nepřiměřená vzhledem k výši paušálu," stojí v nálezu.

Banky exekutorům poskytují například čísla účtů dlužníků, údaje o stavu a změnách na účtu a třeba také informace o cenných papírech spravovaných bankou pro klienty. O nákladech exekutoři rozhodují podle BRE Bank různě.

Čtěte také:

Někteří náhradu přiznají, jiní nikoliv. Banka prý ročně vyřizuje v průměru 1,128 milionu žádostí o součinnost ročně, přičemž její celkové náklady na vyhovění jsou přibližně 18,8 milionu korun ročně.

Od Podkonického chtěla banka za každou součinnost 200 korun plus daň z přidané hodnoty. To je ale podle Ústavního soudu zřejmě příliš mnoho.

Většinu nárokované částky prý nelze považovat za takzvané hotové výdaje. V nálezu Ústavního soudu se hovoří o "desetikorunách", minimálně by mělo jít o náhradu poštovného. Banky si také podle ÚS nemohou vytvářet vlastní sazebníky za součinnost.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.