Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Láska a zisk prochází žaludkem

Ekonomika

  12:50
Až budete rozhodovat o něčem důležitém, tak jedině s plným žaludkem a odpočatí. Takto by se dal shrnout dnešní sloupek. A proč? Na blogu Urbanomics jsem objevil článek, který shrnuje výzkum profesora Shai Danzigera a jeho kolegů z izraelské univerzity Bena Guriona, kteří zkoumali, jak funguje náš rozhodovací mechanismus.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Tito pánové sledovali po dobu jednoho roku osm zkušených soudců, kteří rozhodovali o podmínečném propuštění. Myslíte si, že rozhodování soudců je ovlivněno pouze zákony a fakty? Takzvaný právní realismus tvrdí, že rozhodování soudců je ovlivněno i politickými, sociálními a psychologickými faktory. Nicméně aby bylo jasno: tento sloupek není motivován současnou diskusí o našem Ústavním soudu.

Mezní právní realismus dokonce tvrdí, že je důležité, co soudce snídal. Úsměvné, ale jen do doby, než zjistíme, že to je pravda. Soudci mají pracovní den rozdělen dvěma přestávkami na jídlo a odpočinek. Studie ukázala, že po přestávce se pravděpodobnost rozhodnutí o podmínečném propuštění pohybovala kolem 65 procent. Nicméně pak postupně klesala, a to až téměř k nule před další přestávkou.

Proč? Sekvence podobných rozhodování (propustit nebo nepropustit) nás totiž rychle vyčerpává a my začneme dělat mentální zkratky, jako třeba nechat věci nezměněny (nepropustit). Tohle platí jak pro soudce, tak pro všechny ostatní, například i investory.

Takže až příště budete procházet své portfolio investic a budete se rozhodovat, zda prodat či nakoupit, tak jedině s plným žaludkem a odpočatí. A před soud choďte až po obědě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.