Lidovky.cz

Český průmysl ztrácí dech, překvapil analytiky

Ekonomika

  12:13
PRAHA - Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně zpomalila růst na 4,7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 9,2 procenta. Meziměsíčně byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,3 procenta. Průmysl tak podle analytika UniCreditBank Patrika Rožumberského překvapil citelným poklesem své dynamiky, která dosáhla nejnižší úrovně od loňského ledna.

V průmyslové zóně v Tušimicích u Kadaně na Chomutovsku hořela hromada starých pneumatik foto: ČTK

"Otázkou ovšem je, zdali se na takto silném zpomalení nepodílely některé mimořádné faktory. Údaje o růstu průmyslových tržeb a zejména zakázek, u nichž pokles tempa nebyl tak výrazný, by však tuto domněnku mohly potvrzovat," uvedl.

Export zpomaluje

Zahraniční obchod České republiky skončil v dubnu přebytkem 12,6 miliardy korun, který byl meziročně o 1,5 miliardy Kč nižší. Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky vývoz v dubnu vzrostl o
14,8 procenta a dovoz o 16,8 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 15,8 procenta na 445,3 miliardy korun, stoupl tak na nejvyšší dubnovou hodnotu od vzniku ČR.

"Export, jakožto hlavní motor české ekonomiky, v dubnu zpomalil otáčky. Jeho dubnový přírůstek byl v korunovém vyjádření nejslabší za 12 měsíců.
Slabší export také snížil dubnový přeshraniční přebytek obchodní bilance na nejnižší letošní hodnotu a v metodice národního pojetí vytvořil první
letošní deficit," komentoval statistiky zahraničního obchodu Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

"Dubnové výsledky průmyslové produkce potvrdily naše očekávání postupného zpomalování růstu, založená na začínajícím oslabování důvěry podnikatelů v průmysl, které signalizoval konjunkturální průzkum ČSÚ," uvedl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Výroba v řadě podniků se již podle partnera v oddělení podnikových financí a restrukturalizací PwC ČR Petra Smutného vrací na předkrizovou úroveň, další však stále jedou v krizovém režimu. "Společným jmenovatelem je pak extrémní tlak na náklady a těžko dostupné externí zdroje na provozní financování," uvedl.

Česko v tom není samo
Český průmysl však není podle Rožumberského v přeřazení na nižší rychlostní stupeň v evropském měřítku zdaleka sám. S ochlazením průmyslové aktivity se podle něj potýká většina zemí.

"Navíc podle posledních předstihových ukazatelů by mohlo být zvolnění růstu průmyslu v eurozóně ještě rychlejší, než se dříve čekalo. Je zřejmé, že vysoké ceny ropy a dalších komodit nemohou zůstat bez odezvy. Zatím ovšem nic nasvědčuje tomu, že by průmysl v Česku i v eurozóně měl přestat zcela růst," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.