Lidovky.cz

Čína prahne po luxusu. Stává se trhem číslo jedna

Ekonomika

  7:05
PRAHA - Číňané milují luxus. Je otázkou několika let, než se Čína stane hlavním odbytištěm luxusního zboží a překoná světovou jedničku Spojené státy americké.

Louis Vuitton. foto: Reprofoto

Již dnes tvoří čínská poptávka po luxusním zboží asi 15 procent celosvětové poptávky. Podle společnosti CLSA, která je jednou z největších poradenských a investičních skupin v regionu, by měl v roce 2020 čínský podíl na celosvětovém trhu s luxusem čítat dokonce 44 procent včetně Číňanů, kteří nakupují drahé zboží mimo domovinu.

To si uvědomují světoznámé firmy. Dobrým příkladem je nedávné rozhodnutí módní firmy Prada, která si na tamní burzu jde pro 2,6 miliardy dolarů.

Infografika


Čím dražší, tím lepší
Velká část Číňanů si přitom dodnes pamatuje doby, kdy slovo luxus znamenalo krátkou frontu na veřejných záchodcích nebo milého revizora v autobusu, napsal před nedávnem jeden z dopisovatelů časopisu The Economist.

Za změnou a nárůstem poptávky stojí stále početnější střední a vyšší třída Číňanů, která považuje luxusní zboží za jeden z klíčových znaků kvality života. Heslem těchto vrstev je "Čím dražší, tím lepší", na cenu nehledí. Rovněž se také začíná měnit charakter čínské kultury z původně spořivé na společnost, která se nebojí utrácet.

V tomto roce by podle analytické společnosti Bain měl celosvětově vzrůst prodej luxusního zboží o osm procent na 182 miliard eur. Vedoucí pozici si udrží trh ve Spojených státech s 52 miliardami eur. Růst prodejů v USA se ale meziročně zvýší jen o osm procent. Oproti tomu v Číně dosáhne tento růst 25 procent.

Čtěte také:


Není se co divit. Počet čínských milionářů během posledních deseti let vzrostl o 50 procent. Průměrně jsou o 15 let mladší než jejich západní kolegové a je jim okolo 39 let.

Kdo si mne nad tímto vývojem ruce, jsou hlavně světové módní firmy, jako jsou Prada, Armani či LVMH, která má ve svém portfoliu takové značky jako Louis Vuitton, Bulgari nebo Henessey. Profitují z toho ale i další. Například hongkongský obchodní řetězec Milan Station, který prodává luxusní kabelky světových výrobců, jako je například Gucci.

Když šla firma při primárním úpisu akcií na burzu, převýšila poptávka po jejích akciích původní očekávání více než dvěstěkrát. Společnost si tak přišla na 7,4 miliardy dolarů namísto původně očekávaných 35 milionů dolarů.

Expanze do Číny
Aby firmy uspokojily poptávku Číňanů, přesouvají se do země enormně rychle. Britská společnost Burberry z tohoto důvodu koupila v Číně minulý rok na 50 obchodů, kde svou značku prodává, a nově se chystá v Číně otevřít během pěti let dalších 100 prodejen.

Například pro Hermés představuje říše středu 11 procent prodejů, pro Gucci je to dokonce 18 procent. Čína je rovněž zásadním trhem pro Louis Vuitton. Až 15 procent luxusních kabelek této značky se prodá právě zde.

Není proto divu, že se Prada rozhodla upsat své akcie právě na hongkongské burze. Rozhodnutí Prady, že uskuteční IPO v Hongkongu je ve skutečnosti jen dokladem toho, jaký má asijský trh potenciál. Zároveň pokládá otázku, jestli upsání jakékoliv módní značky v Asii může ještě více zvednout její hodnotu.

Bohatí vs chudí
Přestože Číňané bohatnou, neděje se tak u všech obyvatel stejně a mezera mezi bohatými a chudými se neustále zvětšuje. Aby chudším obyvatelům Pekingu nebyl tento fakt stále na očích, rozhodly se čínské úřady, že z billboardů od letošního 15. května zmizí slova jako "luxusní", "královská" či "nejlepší". Pokud firmy neuposlechnou, hrozí jim pokuta do výše 2800 dolarů.

Reklamy by rovněž neměly povzbuzovat Číňany k tomu, aby přebírali západní styl život. Již dnes přitom bohatí Číňané nosí italskou módu nebo s oblibou řídí německá auta.

Čínský trh s luxusním zbožím trápí rovněž padělky. Například italskou módní značku Valentino lze v čínské obdobě najít pod označením Auotis Valentino anebo Valento Guci. Podle italských zástupců společnosti může být v Číně až 200 různých "Valentino" značek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.