Lidovky.cz

Gazelu v Česku postaví rakousko-belgické konsorcium

Ekonomika

  16:33
PRAHA - Sedm zájemců se střetlo o miliardovou zakázku na výstavbu plynovodu Gazela, který v do konce příštího roku vyroste na území severních a západních Čech. Vítěznou nabídku nakonec předložilo konsorcium belgické společnosti Denys a rakouského stavebního podniku Alpine.

Svařování jednotlivých kusů plynovodu. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Zadavatel zakázky, kterým je provozovatel českých plynovodů Net4Gas, oproti původním odhadům ušetří. Při vyhlášení soutěže počítal s cenou okolo 85 milionů eur, silná konkurence částku srazila na 72,4 milionu eur, tedy v přepočtu na 1,75 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Belgičané a Rakušané zajistí výstavbu západního a středního úseku plynovodu o délce 106 kilometrů. "Touto zakázkou zajistíme technickou infrastrukturu pro nepřetržité dodávky plynu do České republiky i Evropy," řekl generální ředitel Alpine Bau Roman Esterbauer.

Gazela

Gazela běží přes Česko

Výstavba plynovodu s názvem Gazela vyjde celkem na zhruba deset miliard korun, termín dokončení je odhadován na září roku 2012. Česká republika si díky novému plynovodu udrží pozici tranzitní země pro ruský plyn směřující do Německa.

Jako první vyroste předávací stanice v severočeském Brandově. Pokládání samotného potrubí plynovodu Gazela se však odkládá na rok 2012. Net4Gas dosud nezískal souhlas od všech vlastníků pozemků na zvolené trase plynovodu. Investor bude moci požádat o udělení stavebního povolení až po dořešení vztahů se všemi pozemkovými vlastníky.

Zakázku na výstavbu severní etapy v Krušných horách spolu s předávací stanicí v Brandově již koncem loňského roku získal ruský Strojtransgaz, jehož vlastníkem je plynárenský gigant Gazprom. Hodnota této zakázky přesáhla 1,5 miliardy korun.

Plynovod Gazela o délce 166 kilometrů povede napříč Chomutovskem, Lounskem a severní částí Plzeňského kraje. Gazela je pokračováním nyní budovaného plynovodu Nord Stream, který zajistí přepravu ruského zemního plynu po dně Baltského moře do německého Greifswaldu.

Zde se rozdělí do dvou větví, jedna z nich povede k česko-německé hranici v Krušnohoří. Díky plynovodu si Česko udrží pozici tranzitní země a bude tak dál inkasovat poplatky za přepravu plynu přes své území.

Více čtěte v pátečním vydání Lidových novin

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.