Lidovky.cz

Ceny rostou. Nejvíce zdražuje jídlo

Ekonomika

  16:08
PRAHA - Máme pro vás jednu špatnou a jednu dobrou zprávu. Tak lze shrnout včerejší oznámení Českého statistického úřadu. Tou špatnou je růst inflace. Dobrou zprávou je naopak navýšení původního odhadu růstu české ekonomiky.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Co nejvíce zdražilo (meziroční nárůst cen v %)

brambory                      53,9
mouka                          38,6
pečivo                           34,4
rostlinné oleje               24,0
cukr                              21,3
máslo                           21,3
chléb                            20,4

Spotřebitelské ceny letos v květnu oproti předcházejícímu měsíci narostly o půl procenta. Meziroční růst cen zrychlil na rovná dvě procenta. Pokud by neposiloval kurz koruny, inflace by byla ještě vyšší, tvrdí analytici.

Na Slovensku, které na rozdíl od Česka již vstoupilo do eurozóny, přitom meziroční nárůst cen dosáhl bezmála čtyř procent. "Výrazně silnějším inflačním tlakům Česko odolává díky silné koruně, která kompenzuje vysoké ceny na světových trzích," uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Co naopak zlevnilo (meziroční pokles cen v %)

rajčata                               -21,9
digitální videokamery        -21,7
fotoaparáty                       -16,9
televizory                          -15,8
vejce                                -14,8
přehrávače DVD              -14,3
mobilní telefony                -11,9

Hlavní viník zdražení je jasný - prudce rostoucí ceny zemědělských komodit na světovém trhu. Například za chleba lidé v květnu platili o 12 procent více než v dubnu, za běžné pečivo o 17 procent více.

Zlepšení se nečeká
Ani výhled na další měsíce není příliš optimistický. Do červnové inflace se promítne téměř desetiprocentní zdražení zemního plynu, pokračovat má tlak na růst cen potravin. Poptávka českých spotřebitelů i s ohledem na pomalý růst mezd a osmiprocentní míru nezaměstnanosti zůstává slabá. "Inflace stále postrádá faktory, které by naznačovaly oživení domácí poptávky," dodává ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Martin Lobotka, analytik České spořitelny

Inflace by se měla pohybovat nad 2 %, ale v pásmu ČNB. Nejvyšší růst zřejmě čeká u potravin. Indexy zemědělské produkce ukazují, že růst ve druhé polovině roku může českou inflaci u potravin dostata až k 8-10 %. Hodně ale bude záležet od počasí a od sklizně. Zvýšení DPH se zřejmě v plné výši do inflace nepromítne, ale z podstatné části určitě. Vzhledem ke konkurenci v oblastech nejvíce "postižených" růstem spodní sazby DPH (prodej potravin) a vzhledem k tomu, že spotřeba bude i na přelomu roku stále ještě relativně slabá, se něco bude absorbovat v maržích, ale podstatná část bude na spotřebitelích. Celkový efekt tak dle nás bude na spotřebitele přesunut z 85 %.


Statistici před měsícem odhadli růst reálného HDP v prvním čtvrtletí na 2,5 procenta. Podle aktuálních propočtů růst činil 2,8 procenta. Tahounem ekonomiky zůstal export doplněný růstem firemních investic. Spotřeba domácností i veřejných institucí naopak v meziročním srovnání klesla.

Martin Prokop, analytik Next Finance

Zpomalování růstu domácí ekonomiky a stále velká nezaměstnanost budou tlumit růst cen. Proto očekávám, že se meziroční míra spotřebitelské inflace bude pohybovat mírně nad 2% hranicí. Ceny elektřiny porostou především díky energetické politice Německa. Ceny dopravy budou spíše stagnovat kvůli klesajícím cenám ropy. To se projeví pozitivně i v cenách potravin. Neočekávám, že se zvýšení DPH promítne do cen v plné výši. Navýšené DPH si mezi sebe rozdělí výrobce, prodejce a konečný spotřebitel.


Ani zvýšený odhad růstu nic nezměnil na skutečnosti, že Česko zaostává za ostatními státy střední Evropy. Podle nedávno zveřejněných čísel Eurostatu rostly ekonomiky sousedních zemí v rozmezí od 3,6 procenta na Slovensku až po 4,8 procenta v Německu. Poslední data přicházející ze zahraničí přinášejí podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka varování, že může přijít určité zpomalení růstu.

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank

Meziroční inflace bude setrvávat mírně nad 2 %, aniž by měla tendenci zrychlovat. Mírného růstu se dočká široké spektrum zboží, jehož ceny budou reagovat na zvýšené výrobní náklady kvůli růstu cen komodit. Většímu růstu maloobchodních cen ale bude bránit relativně nízká poptávka domácností. Cena služeb bude letos převážně stagnovat. Obchodníci nemají jinou možnost než změny v DPH do svých cen promítnout. Je jen otázkou, zda se tak stane v předstihu již na konci letošního roku, nebo k cenovému pohybu dojde v lednu, nebo s odstupem několika měsíců. Do roka a do dne se nicméně změny v DPH (podle současného návrhu vlády) odrazí v cenové hladině zvýšením o 1,1 %.

David Marek odhaduje letošní růst české ekonomiky na 2,5 procenta, podobný je i odhad poradenské firmy PwC. Jiní ekonomové jsou opatrnější a hovoří pouze o růstu kolem dvou procent.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.