Lidovky.cz

Rozverný šéf Microsoftu Ballmer došel na rozcestí

Ekonomika

  20:02
PRAHA - Je třicátým člověkem, který do firmy nastoupil, oddaným pracantem, kterého zaměstnání „pohltilo a je zábavou“ a až absurdně namotivovaným řečníkem.

Steve Ballmer foto: Reprofoto

Zároveň je také člověkem, jenž ztělesňuje všechny novodobé chyby slavné společnosti a kterého vyzývají prominentní akcionáři, aby odstoupil, a zachránil tak podnik před pádem. Řeč je o Stevenu Ballmerovi, šéfovi Microsoftu.

Strnulý dinosaurus
Zhruba před rokem se Ballmera zeptal novinář Walt Mossberg, co si myslí o společnosti Google a jejích operačních systémech Android a Chrome. Ballmer řekl, že mít dva operační systémy nedává vůbec žádný smysl.

Ray Ozzie, hlavní vývojář softwaru v Microsoftu, na stejnou otázku odpověděl úplně jinak: "Android je sázka na minulost, Chrome na budoucnost." Jde o jasnou ilustraci všech chyb, které jsou Stevenu Ballmerovi vyčítány.

Vedení Microsoftu se ujal v roce 2000, téměř po dvaceti letech ve firmě. Krátce poté začaly akcie společnosti strmě padat, z části to však bylo splasknutím takzvané dotcom bubliny - důsledek předchozího nadšení investorů pro jakékoli IT společnosti.

Zhruba do roku 2004 firma plynule fungovala dál, jenže od té doby byl stále patrnější nástup konkurentů Google a Apple. Velkou vzpruhou měl být operační systém Windows Vista z roku 2007, šlo ale o propadák, který rozhodně nesplnil očekávání. A Apple mezitím uvedl na trh chytrý telefon iPhone.

Infografika

Ballmer grafikaVývoj akcií Microsoftu.

"V žádném případě nemůže iPhone získat jakýkoliv významný tržní podíl. Bez šance," komentoval Ballmer tento produkt.

Kromě toho, že se Ballmer naprosto mýlil, jde i o ukázku jedné z jeho hlavních chyb jako šéfa -přezíravě se vyjadřuje o konkurenci. Apple pochválil jen za proniknutí na trh s hudbou a kapesní přehrávač iPod. Microsoft se tehdy snažil reagovat a zaútočit s vlastním zařízením Zune, ale opět - neúspěšně.

Ballmerova strategie by se vlastně s nadsázkou dala shrnout do tří kroků: nechvalně se vyjádřit o výrobku konkurence, okopírovat ho a neuspět. To je příklad operačního systému Windows Mobile 7, který měl být odpovědí na iPhone a mohutný nástup smartphonů vůbec. Společnost ho ale představila až o tři roky později, což je příliš dlouhá doba -podle expertů by v roce 2007 všechny ohromil, dnes jde však o standard.

Skype (logo)

Nešťastný Skype
Budoucnost by tomuto produktu mělo zaručit partnerství s Nokií, která se však sama potácí v problémech. Je paradoxní, že ani spolupráce s největším výrobcem telefonů a softwarovým gigantem nezaručuje zásadní obrat ve vývoji.

Co se Ballmerovi vyčítá?

Je arogantní
Zhruba měsíc předtím, než Microsoft začal oficiálně nabízet nový operační systém pro smartphony Windows Phone 7, uspořádala firma pohřební průvod konkurenci, zejména iPhonu. Celá akce vyvolala rozpačité reakce, takhle se společnost, jež věří svému produktu, prostě nechová.

Zaseknutý v minulosti
Ballmerova nejlepší léta v Microsoftu byla pravděpodobně v druhé polovině 90. let, kdy Windows 95 slavily mimořádný úspěch. Nyní místo dalších inovací spíš se zpožděním kopíruje konkurenty. Naprosto nezvládl nástup tabletů a smartphonů.

Prostořeký
Často na veřejnosti prohlásí věci, které (pokud je myslí vážně) podle analytiků jen dokazují, jak moc nerozumí dnešnímu světu IT. Prorokoval černou budoucnost jak iPhonu, tak operačnímu systému pro chytré telefony Android od společnosti Google. Oba dva produkty se za krátkou dobu staly maximálně úspěšné.

Poslední Ballmerův kritizovaný krok je nedávná koupě společnosti Skype za astronomických 8,5 miliardy dolarů. Skype poskytuje bezplatné volání a videohovory přes internet, komentátoři však upozorňují, že za tolik peněz si mohl Microsoft podobný program sám vyrobit třikrát a ještě ušetřit.

Jde tak spíše o Ballmerovu snahu ukázat akcionářům, že se snaží se stagnací Microsoftu něco dělat. Firma Skype se prý také chystala vstoupit na burzu a Ballmer údajně zkrátka nechtěl, aby ji ovládl někdo jiný. Dosud také přesně nevysvětlil, co od akvizice očekává a jak by měla pomoci Microsoftu.

Další problém představuje stále větší orientace IT odvětví na internet. Google a Apple razí svou vizi cloud-computingu, kdy si lidé nebudou muset kupovat nejrůznější kancelářské programy, protože budou dostupné na internetu. Pro Microsoft, který těží z prodeje Windows a balíku Office, by šlo o velkou ztrátu příjmů.

Pro Ballmera, který Windows pomáhal vytvářet a byl od samotných začátků odpovědný za marketingovou kampaň, by sázka na jiný projekt byla ještě těžší.

Hlasů po jeho odvolání tak neustále přibývá. Nejvýrazněji na konci promluvil David Einhorn, respektovaný šéf hedgeového fondu Greenlight Capital. Podle Einhorna je Ballmer zaseknutý v minulosti a měl by "dát šanci někomu jinému". Nejspíše je tak jen otázkou času, kdy Ballmer ve funkci šéfa Microsoftu skončí a asi to nebude nejlépe hodnocená éra tohoto gigantu. Koneckonců, i na oficiálních stránkách Microsoftu končí historie firmy rozepsaná do časové řady rokem 2000, kdy se Ballmer ujal vedení.

... a zač ho chválí?

Umí nadchnout
Zápal pro věc, ten se Ballmerovi upřít nedá. Stačí s ním prý posedět několik minut v kanceláři a lidé jsou kvůli němu ochotni proběhnout zdí. Mezi jeho záliby patří běhání a práce.

Marketingový expert
Gates vyvíjel a Ballmer prodával. Ballmer si prý dokáže zapamatovat jména všech konkurentů a firem z oboru, včetně detailů, což mu při jednání s potenciálními partnery umožňuje během chvíle prolomit ledy.

Řečník
Ballmerova vystoupení jsou proslulá a na serveru YouTube je již zhlédly miliony lidí. Neváhá poskakovat po pódiu a křičet jako pominutý. Experti však upozorňují, že je kvůli těmto vystoupením často přehlížen jeho mimořádný intelekt.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.