Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Oslové a ratingové agentury

Ekonomika

  11:58
Nejdříve malé ohlédnutí. Minulý týden jsem psal o volbách, které děláme všichni každý den. Ačkoliv se zdá, že mít možnost volby je znakem svobody, tak to může přinést i problémy. Kolega Luboš Mokráš mě upozornil, že na tento paradox volby upozornil už Aristoteles a později i Jean Buridan.
Osel - ilustrační foto

Osel - ilustrační foto foto: Shutterstock

A tak vznikl tzv. Buridanův osel, který je obrazem pro lidskou nerozhodnost. Hladový osel stojí mezi dvěma kupkami sena. Obě jsou stejně velké, chutnají stejně, prostě v nich není rozdíl. Osel není schopen se rozhodnout, ze které kupky si vzít. Výsledek? Oslova smrt.

A teď k finančním trhům. Ratingové agentury snížily rating Portugalska. Tedy zhoršily známku, která hodnotí, jak moc je portugalský vládní dluh rizikový. Nejen v tomto případě, ale vůbec poslední dobou můžeme slyšet, že ratingové agentury svou proaktivitou a negativismem přilévají olej do ohně fiskální krize.

Přitom před pár lety, po vypuknutí této krize, byly ratingové agentury kritizovány úplně za něco jiného. Ze svého přílišného optimismu, s jakým hodnotily výhled nemovitostního trhu, a ze své pasivity, kdy jen pomalu zhoršovaly rating problémových strukturovaných produktů.

Nechci bránit ratingové agentury. To v žádném případě. Vždyť jde o podobné seskupení chytrých analytiků, které můžeme vidět v centrálních bankách nebo v soukromých institucích, kteří mají hodnotit kvalitu investičních příležitostí. Jinými slovy, jsou to lidi a lidi jsou omylní. Problém nastává s předpokladem jejich neomylnosti. Z přísloví "důvěřuj, ale prověřuj" vyplývá, že je potřeba prověřovat každý názor, každou investici.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.