Lidovky.cz

Stát je na lichváře krátký, nové zákony nepomohly

Ekonomika

  8:04
PRAHA - Lichvářský byznys nadále jenom kvete. Nezabránil tomu ani zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od ledna a od něhož si poslanci slibovali větší regulaci nesolidních poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček a spotřebitelských úvěrů.
Půjčka (ilustrační foto)

Půjčka (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

"Byla jsem na dně a nikdo mi půjčku neposkytnul, až tato firma. Sepsala jsem s nimi smlouvu o půjčce 30 tisíc na 48 měsíců a po 14 dnech mi přišel dodatek ke smlouvě, že jim nedlužím 30 tisíc a úroky, ale 90 tisíc," líčí své zkušenosti v internetové diskusi uživatelka Petra.

Jak kontroluje Česká obchodní inspekce

Za 1. pololetí provedla ČOI 66 kontrol zprostředkovatelů. Porušení zjistila u téměř 70 % kontrolovaných.

U poskytovatelů spotřebitelského úvěru provedla 36 kontrol, porušení zjistila u 10 z nich.

Podobných firem působí v tuzemsku tisíce, tvrdí Jan Matoušek z České bankovní asociace. Někdy se lichváři ani neskrývají pod název firmy, ale "podnikají" jako fyzické osoby pod vlastními jmény. Princip je podobný – připravit klienta v nouzi o co nejvíce peněz.

Nejde přitom jen o vysoké úroky a sankční poplatky. Často klient ani žádnou půjčku nedostane, firma od něj jen vybere zálohu předem, kterou nevrátí.

Právní regulace však na lichváře nezabírá. "Poskytovatelé úvěrů ze šedé zóny se vesměs platným právem neřídí, ignorovali dřívější úpravu a obdobně postupují i nyní," řekl LN generální tajemník České leasingové a finanční asociace (ČLFA) Jiří Pulz.

Lichváře může stát částečně kontrolovat prostřednictvím České obchodní inspekce (ČOI). Ta však kontroluje pouze subjekty s podnikatelským oprávněním, které jsou zapsané v obchodním nebo živnostenském rejstříku.

"Pro státní dohled, tedy dohled ČOI, jsou tito "pokoutní" poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů nedostižitelní," tvrdí Pulz. "Jestliže dnes neexistuje jednoznačná evidence, nemůže fungovat ani efektivní kontrola," přidává se Matoušek.

Inspekce se však brání nařčení, že kontroly nestíhá nebo zanedbává. "Sledujeme inzeráty v tisku, na internetu, nabídky poskytnutí nebo zprostředkování úvěrů a kontaktujeme poskytovatele těchto služeb," říká mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Za porušení povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru může být uložena sankce až do výše pěti milionů korun, a to opakovaně. Za 1. čtvrtletí ČOI rozdala jen 20 pokut ve výši 308 tisíc korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.