Lidovky.cz

PŘEHLED: Co zdraží, co zlevní? Rodina vydá o tři stovky víc

Ekonomika

  10:20
PRAHA - Devatenáctiprocentní sazba DPH by byla lepší, říkají ekonomové. A to i za cenu, že by více zatížila průměrnou domácnost.
Potraviny (ilustrační foto)

Potraviny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nejen politická reprezentace, ale ani ekonomičtí odborníci se nemohou shodnout na tom, jak vysoké sjednocení DPH by bylo pro Českou republiku výhodnější. Obecně však, stejně jako pravicové strany, mají experti zato, že zvýšení nepřímých daní je nejméně bolestivá cesta ke snížení schodku státního rozpočtu.

INFOGRAFIKA

Aktuální varianta, vyplývající z koaliční smlouvy - tedy dvojí sazba daně pro rok 2012 a její sjednocení na 17,5% pro rok 2013 -ochudí průměrnou domácnost o pár stovek korun. "Aktuální varianta by měla domácnost zatížit celkem o 310 až 320 korun měsíčně," řekl LN ekonomický analytik David Marek ze společnosti Patria Finance.

Kdyby prošlo devatenáctiprocentní sjednocení sazby DPH s výjimkami (léky, knihy, tiskoviny), pro které horoval ministr financí Miroslav Kalousek a líbilo se i premiéru Petru Nečasovi, musely by si rodiny utáhnut opasky o něco výrazněji.

Podle Marka by taková modelová průměrná domácnost přišla měsíčně zhruba o 560 korun. To se však týká jen pracujících lidí. "Seniorů by se takové zvýšení DPH dotklo znatelně méně, protože tam by se výsledná částka kompenzovala valorizací důchodů," míní Marek.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle analytika UniCredit banky Patrika Rožumberského by rozdíl mezi schválenou a devatenáctiprocentní sazbou domácnosti výrazně nepocítily. "Ten rozdíl není velký. Ceny by byly dlouhodobě vyšší a zatěžovaly by domácnost déle, než by se to srovnalo zvýšením mezd," řekl LN Rožumberský.

Lepší vrabec v hrsti, myslí si ekonomka
Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové si vláda sjednocením DPH na 17,5%příliš nepomůže. Polemizuje i s názorem, že by toto číslo mělo zatížit průměrnou domácnost - podle ní by si lidé mohli v některých případech paradoxně polepšit.

"Dvojí sazba v příštím roce by znamenala nějakou plus mínus stokorunu navíc na jednoho člověka, ale při sjednocení by naopak mohl nastat efekt snížení té vyšší sazby, takže člověk by mohl několik desítek korun ušetřit.

Proto není úplně jasné, proč to vláda vlastně dělá, protože není možné tvrdit, že by vybrala za tři roky na daních více než dnes," míní Šichtařová. Podle ní by se českých domácností výrazněji dotkla až devatenáctiprocentní sazba. "Ta by ale znamenala vyšší daňový výnos pro vládu," upozorňuje ekonomka.

Přesto se však schváleného návrhu zastává a preferovala by ho před devatenáctiprocentní sazbou. Spíš však z toho důvodu, že podle ní není v Česku na vyšší DPH potřebná politická stabilita.

"Sazby daně se u nás často mění. Kdyby se zaručila stejná sazba na deset let, klidně bych hlasovala i pro její zvýšení na dvacet procent, ale tu jistotu nemáme. Další vláda to nejspíš opět změní, a proto je lepší vrabec v hrsti, což je v tomto případě 17,5 % sjednocené sazby," míní Šichtařová.

Jiní ekonomové by se však spíš přikláněli k vyšší jednotné sazbě DPH. "Lepší by byla devatenáctiprocentní sazba, pokud možno bez výjimek. Schodek státního rozpočtu je stále velmi vysoký a jeho snížení by se mělo dosáhnout i částečným zvýšením nepřímých daní," míní Marek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.