Lidovky.cz

Fukušima: kdo nic neudělá, nic nezkazí

Ekonomika

  9:00
Neúspěšní a neschopní šéfové se většinou zviditelní tím, že se snaží až příliš. Prezident japonské elektrárenské společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) Masataka Šimizu se "proslavil" naopak tím, že neudělal nic.

Masataka Šimizu foto: Reprofoto

Tradičním znakem japonských společností je přísně hierarchická struktura. Šéf zkrátka musí rozhodovat o všem aspoň trochu důležitém. Ale co dělat v případě, kdy nejvyšší manažer zmizí a je v případě potřeby nedostupný?

Přesně tento problém nastal v Japonsku letos v březnu po ničivém zemětřesení a vlnách tsunami. Přírodní živly poškodily jadernou elektrárnu Fukušima Daiči, systém záložního chlazení selhal a po sérii výbuchů unikla do ovzduší i do oceánu radioaktivita.

Když šéfuje oživlá pohroma

Svět zaznamenal nejvážnější jadernou katastrofu od exploze v ukrajinském Černobylu.

Šimizu se krátce po havárii objevil na tiskové konferenci, kde se Japoncům za jadernou katastrofu omluvil. Poté 66letý šéf koncernu Tepco zmizel.

Ve společnosti následně zavládl naprostý zmatek a rozhodování ve firmě se zadrhlo. Místo toho, aby vedení japonské elektrárenské firmy systematicky řešilo krizovou situaci ve Fukušimě, přicházela pomalá a zmatečná rozhodnutí. "Co se to tam, sakra, děje?" postěžoval si rozčílený japonský premiér Naoto Kan.

Později Šimizu nastoupil do nemocnice, trpěl prý vysokým krevním tlakem. Podle kritiků se zde spíš schovával před odpovědností. Hodnota akcií společnosti Tepco se během tří měsíců po havárii propadla o více než 90 procent až na pouhých 159 jenů.

Z japonské jaderné elektrárny Fukušima opět stoupá kouř.

Pod tlakem veřejnosti a investorů nakonec musel Šimizu na konci června rezignovat a opustit firmu.

Dnes už bývalý ředitel energetické firmy byl přitom v jejích řadách veteránem. Šimizu ve společnosti Tepco pracoval od svých 23 let, nejvyšší manažerskou pozici zastával od června 2008.

Mimochodem jeden ze Šimizuových předchůdců ve funkci musel v roce 2002 rezignovat poté, co vyšlo najevo falšování zpráv o bezpečnosti jaderných elektráren.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.