Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Chceme své peníze na sen o měnové unii zpět

Ekonomika

  16:05
Světové burzy zažily největší pád od kolapsu Lehman Brothers, který v září 2008 spustil finanční krizi. Úroky ze stáních dluhopisů Španělska a Itálie jsou tam, kde byly řecké, irské a portugalské, když už jim přispěchala na pomoc Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Proč drama evropských dluhů graduje v jindy ospalém čase srpnových dovolených? Investoři chtějí vědět, co bude se Španělskem a Itálií. Chtějí to vědět hned, protože se bojí, že ve třetí a čtvrté největší ekonomice eurozóny můžou hodně prodělat.

ČTĚTE VÍCE:

Nedají pokoj, dokud jim evropští politici nepředstaví zcela jasný plán, jak je od ztrát v Madridu a Římě ochrání. Ví, že mají politiky v hrsti, protože akutně potřebují jejich peníze. Ví, že v Itálii a Španělsku v posledních deseti letech příliš riskovali a jsou připraveni dotlačit politiky, aby opět nechali jejich ztráty zaplatit daňové poplatníky, jako to předtím udělali v Řecku, Irsku a Portugalsku. Klid na trzích nebude dřív, než přijde socializace italských a španělských ztrát.

Ta už ale není snadná. Všichni ví, že v záchranném eurovalu zbývá už jen 166 z původních 440 miliard euro. Po první vlně italské a španělské paniky koncem července se sice politici na záchranném summitu dohodli, že se podstatně rozšíří manévrovací prostor eurovalu, který bude moci třeba přímo vykupovat dluhopisy ohrožených zemí. Nikdo už ale neřekl, kdo a jak to zaplatí.

Finanční trhy si rychle spočítaly, že na záchranu všech ohrožených zemí, kde by mohly prodělat, je potřeba mezi 2 a 3,5 biliony eur. Třeba pro Německo by to znamenalo poslat na jih třetinu svého HDP, což se rovná ceně za sjednocení. To je v Berlíně politicky neprosaditelné.

Jediný, kdo by teď mohl trhy alespoň krátkodobě uklidnit, je Evropská centrální banka, pokud by začala rychle a ve velkém nakupovat dluhopisy Říma a Madridu. Všichni čekali, že to guvernér Jean-Claude Trichet ve středu oznámí. Jenže on o italských a španělských nákupech neřekl ani slovo a přiznal jen nákupy irských a portugalských dluhů.

Titulky ve stylu "Trichet vydal Italy a Španěly vlkům" na sebe nenechaly čekat. Zklamaná očekávání odstartovala pád trhů. Zdaleka totiž už nejde jen o vládní dluhopisy. V ohrožení jsou akcie bank, které je drží, stejně jako investičních fondů, které jim půjčovaly. Pomalu se rozjíždí domino, protože ztráty v Římě a Madridu už jsou představitelným scénářem.

Trhy chtějí co nejrychleji dotlačit lídry eurozóny k jasné odpovědi na existenční dilema: vydá se eurozóny k fiskální a přerozdělovací unii, nebo rozpadu? Chtějí totiž peníze, které naivně investovaly do slabých zemí eurozóny zpět s co nejmenšími ztrátami. Půjčily na sen o měnové unii a chtějí tu investici zaplatit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.