Lidovky.cz

Konec, nebo jen pauza? Osm otázek a odpovědí k pádu trhů

Ekonomika

  13:18
Turbulence na světových burzách vyvolávají řadu otázek. Správné odpovědi na ně mohou přinést zbohatnutí nebo zchudnutí. Je ale nemožné absolutně správné odpovědi najít, protože finanční trhy jsou stále v pohybu, ovlivněny stovkami měnících se faktorů. Zkusme ale hledat.

Minulý týden hodnota akcií na světových trzích klesla o 2,5 bilionu dolarů. foto: ČTK

  1. Skončil už černý týden na burzách?
    Ne, protože trvají dvě hlavní příčiny výkyvů cen akcií, a to rozšíření dluhové krize na Itálii a Španělsko a snížení ratingového hodnocení Spojených států. Růst a pokles cen akcií jsou motorem fungování burz.

  2. Je výhodné nyní nakupovat akcie na burze? Jaké?
    Krátkodobě lze na akciích vydělat, jde o držení v řádu dnů či týdnů. Vydělat lze i při dlouhodobém investování v horizontu pět až deset let. K tomu je ale třeba počkat, až se ceny na určité hladině stabilizují, dlouhodobé nákupy inspirované prudkým poklesem ceny se nevyplácejí. V příštích měsících lze čekat další vlny výprodejů, ceny určitých akcií budou za dva roky vyšší než dnes. V zahraničí jsou levné například akcie firem Veolia Environnement, Nokia, RWE, Gerdau, Arcelor Mittal, Panasonic.

    ČTĚTE TAKÉ:

  3. Měli by lidé kvůli krachu trhů přesunout své peníze jinam, třeba do zlata nebo nemovitostí?
    Cena zlata je poměrně vysoká, lze však předpokládat, že ještě poroste. Trvale dobrou investicí jsou kvalitní nepředražené nemovitosti v dobré lokalitě. Obtížně se ale hledají.

  4. Čím byly způsobeny tak výrazné propady akciových trhů?
    K výprodejům rizikových aktiv, jako jsou akcie a komodity, vedou investory od konce července obavy z eskalace dluhové krize v eurozóně a z propadu americké ekonomiky do nové recese.

    ČEKÁ NÁS NOVÁ KRIZE?

    Obama mluvil o škrtech, akcie padaly dál i při jeho projevu
    Americké trhy padají, snížení ratingu hrozí i Británii
    Svět stojí na pokraji nové krize, tvrdí ekonom

  5. Proč výrazně propadala také pražská burza, když firmy jsou na tom relativně dobře?
    Světové burzy jsou propojeny, byť ne technicky, ale sentimentem. Rozhodují hlavně nálady, fakta jsou druhořadá. Pražská burza je navíc malá, výkyv jediné emise s ní může zacloumat.

  6. Co má větší vliv na propad akcií, evropská dluhová krize, americký dluh, nebo údaje o americké ekonomice?
    V prvé řadě zadluženost evropských zemí, poté obavy z růstu zadluženosti USA.

  7. Jak je pravděpodobné, že svět postihne ekonomická recese?
    Recese, charakterizovaná jako růst ekonomiky nižší než dvě procenta ročně, se s největší pravděpodobností objeví již v příštím roce. Příštích deset let bude ekonomika stagnovat.

    ANALÝZA LN:


  8. Jak a kdy by se případná recese projevila v Česku?
    Recese se projeví podobně jako před třemi lety – poklesem exportu, následně růstem nezaměstnanosti, stagnací mezd, nesplácením dluhů.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.