Lidovky.cz

Akciové trhy v USA a Evropě posilují

Ekonomika

  20:18
NEW YORK/LONDÝN/TOKIO - Akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě již druhý den za sebou posilovaly. Trhy podpořil zákaz spekulativních obchodů s akciemi finančních společností ve čtyřech evropských zemích, který poskytl úlevu finančnímu sektoru, a zpráva o maloobchodním obratu v USA.

Burza (ilustrační foto) foto: Reuters

Akcie na burze v Tokiu a dalších asijských metropolích však nenavázaly na čtvrteční silný růst v Evropě a USA a převážně klesaly. Z větších asijských burz si udržela zisky jen Čína.

KOLÍSAVÝ TÝDEN, EURO KLESLO

Tento týden se zařadil mezi nejvíce kolísavé týdny za několik let, protože nálada investorů se prudce měnila. Investory potěšila protikrizová opatření, jako rozhodnutí Evropské centrální banky nakupovat obligace Itálie a Španělska. Na druhé straně jejich důvěrou otřásly obavy o zdraví globální ekonomiky a strach z napojení bank na dluh problémových zemí, například Řecka.

Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 3,4 procenta a uzavřel na 966,83 bodu. Za celý týden však oslabil o 0,8 procenta, a zaznamenal tak již třetí týdenní pokles za sebou. Dobře si vedl bankovní sektor, jehož index STOXX Europe 600 posílil o čtyři procenta. Francouzská banka Société Générale posílila téměř o šest procent. Zaznamenala tak druhý nárůst za sebou poté, co se ve středu propadla o 15 procent kvůli spekulacím o finančních problémech.

JAK VYUŽÍT PANIKY? VÍCE SE DOČTETE ZDE

Z hlavních amerických indexů Dow Jones v poledne místního času (18:00 SELČ) stoupl o 1,8 procenta na 11.339 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 1,2 procenta na 1186 bodů. Index technologického trhu Nasdaq zpevnil o 1,2 procenta na 2522 bodů. Pokud si akcie zisky udrží až do závěru, bude to poprvé za více než měsíc, kdy se jim podaří vykázat zisky dva dny za sebou. Dow Jones a S&P rostly naposledy dva obchodní dny po sobě 6. a 7. července.

Pražský akciový trh v závěru týdne zakončil obchodování mírným růstem. Hlavní index PX přidal 0,13 procenta na 988,7 bodu. Nejvýraznější zisky si připsaly developer Orco, technologická společnost KIT digital a petrochemický holding Unipetrol.

Short-selling
Francie, Itálie, Španělsko a Belgie s okamžitou platností zakázaly spekulace na pokles cen akcií vybraných bank a pojišťoven. Takzvaný short-selling, jak se tyto spekulativní transakce nazývají, umožňuje profitovat z poklesu kurzů a podle některých názorů je i hlavní příčinou abnormálního kolísání burz. Analytici však upozorňují, že podobné kroky mají na trhy pozitivní vliv jen z krátkodobého hlediska.

ZLATO NENÍ SPÁSA

Zlato, o kterém se v posledních dnech mluví jako o bezpečné investici, by sice mělo být podle analytika AWD součástí investičního portfolia, ale není záchranou. "Někteří analytici trhu se zlatem neřeknou jinak než 'zlatá horečka'. Cena kteréhokoli aktiva může jít stejně rychle nahoru, jako dolů. Lékem na krizi je klid a diverzifikace portfolia," uvedl.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci stouply o 0,5 procenta, což byl nejvyšší od března. Zpráva zmírnila obavy, že by se největší světová ekonomika mohla vrátit zpět do recese. Důvěra spotřebitelů se však na počátku srpna prudce zhoršila. Index důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou a agenturou Reuters se propadl na nejnižší úroveň za více než tři desetiletí kvůli obavám o ekonomiku a nespokojenosti s vládní politikou.

Cena zlata klesla
Ropný trh byl píše stabilní a ceny mírně rostly. Na devizových trzích prudce oslaboval švýcarský frank, protože zástupce švýcarské centrální banky SNB ve čtvrtek pohrozil dalšími zásahy proti růstu domácí měny. Euro sice nejprve díky obnovení zájmu o rizikovější investice rostlo vůči dolaru, po zprávě o důvěře amerických spotřebitelů však své zisky smazalo. Zlato po vysokém růstu na počátku týdne kleslo o dvě procenta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.