Lidovky.cz

Stát dá miliardy na staré ropné vrty na Moravě

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Pět miliard a 628 milionů korun. To je konečný účet za likvidaci opuštěných ropných vrtů na jižní Moravě, které zaplatí stát. Jen malou část peněz by zpětně mohla uhradit Evropská unie. Ložiska by přitom mohla dál fungovat desítky let. Tržby za ropu by však jen těsně pokryly náklady, a tak se nevyplatí vrty dál provozovat.

Starý ropný vrt foto: Reprofoto

Opuštěné vrty z doby první republiky, německé okupace a socialismu jsou totiž špatně zabezpečené, a hrozí tak riziko znečištění řeky Moravy a zdrojů pitné vody. Zakázky na jejich likvidaci si rozdělilo několik společností podnikajících v oboru sanace starých ekologických zátěží a stavebnictví.

INFOGRAFIKA

Největší zakázku v hodnotě 2,65 miliardy korun získalo konsorcium vedené firmou MNDDrilling & Services, jež náleží do skupiny MND finančníka Karla Komárka. Skupina MNDpřitom navazuje na činnost národního podniku Moravské naftové doly, který za éry socialismu ekologické zátěže napáchal.

Zadavatel zakázek, kterýmje ministerstvo financí, v této skutečnosti problém nevidí. "Akciová společnost Moravské naftové doly vznikla v roce 1992 a převzala do své odpovědnosti území a dobývací prostory, ve kterých byl vykonáván průzkum nebo těžba," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas. Staré ekologické zátěže zůstaly ve zbytkovém státním podniku.

Skupina MND na dotaz LN uvedla, že je logickým partnerem státu při likvidaci starých vrtů. "Součástí veškeré těžební i průzkumné činnosti skupiny MND je následná likvidace po této činnosti a rekultivace prostředí do původního stavu. Díky tomu disponujeme veškerou potřebnou technikou, zkušenostmi i potřebnými oprávněními," zdůraznil mluvčí firmy Daniel Plovajko.

Ministerstvo financí vypsalo celkem šest soutěží. Vítězové prvních tří zakázek mají požadované práce stihnout do konce roku 2014, zbývající tři mají termín do prosince 2017. Kromě MND se na likvidaci starých vrtů podílí například také Geosan Group či společnost Viamont DSP, kterou v minulosti z poloviny vlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček.

Rozhodly povodně

Podle vyjádření ministerstva životního prostředí je stále naděje, že by se část prací mohla uhradit z evropských fondů. Z nich se bude v rámci balíku zaměřeného na odstraňování starých ekologických zátěží dělit částka 1,4 miliardy korun. Bude však záviset na rozhodnutí Evropské unie, kolik a jestli vůbec nějaké peníze na likvidaci starých vrtů vyčlení.

Na Hodonínsku a Břeclavsku se nachází celkem 462 nedostatečně zabezpečených sond po těžbě ropy a plynu, pocházejících hlavně z období let 1925 až 1965. Stát se rozhodl přistoupit k jejich likvidaci po povodních v roce 1997, kdy došlo k únikům ropy ze starých vrtů. Trvalo však déle než deset let, než stát vypsal soutěže na odstranění ekologických rizik.

Vyhazování peněz?
Objevují se však i hlasy, že se jedná o zbytečné vyhazování peněz. "Ta ložiska mohla dál fungovat desítky let. Ale tržby za ropu jen těsně pokryjí náklady, a tak se nevyplatí vrty dál provozovat. A stát je za draho likviduje. Pokud cena ropy několikanásobně vzroste, těžba by opět byla vysoce zisková," řekl LN expert na těžbu ropy a plynu Stanislav Benada.

Kritiku, že se jedná o zbytečné utrácení, však ministerstvo financí odmítá. "Česká republika se zavázala k odstraňování ekologických škod z dob socialismu již na počátku devadesátých let. Jedná se tedy o reálný dluh, který musí být splacen. Sanace těchto ekologických škod tedy není nic jiného než splácení státního dluhu," vysvětluje mluvčí ministerstva Haas.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.