Lidovky.cz

České firmy mizí do rájů. Chtějí stabilitu

Ekonomika

  20:01
PRAHA - Jak vysoká bude DPH za pět let, co se ještě navíc zdaní, co bude s investičními pobídkami? Dohadování politiků nad těmito otázkami vytváří pro podnikatele nestabilní, rizikové prostředí. Proto letos opět začaly české firmy utíkat do zahraničí.

Daňový ráj foto: Shutterstock

Zatímco loni za celý rok se z Česka vystěhovalo 281 firem, což byl nejslabší exodus za posledních pět let, za letošní první pololetí už přesunuly svá sídla do daňových rájů více než dvě stovky firem.

INFOGRAFIKA:


"Zájem podnikatelů je ve srovnání s loňskem vyšší o desítky procent. O založení firmy na Kypru je zájem dokonce dvojnásobný," uvedl Michal Friedberger, daňový specialista firmy Akont, která přesídlení firem zajišťuje.

Firmám chybí právní jistoty
Hlavním důvodem letošního stěhování není už touha po nízkých daních, ale touha po stabilním podnikatelském prostředí.

Potvrdil to i majoritní vlastník firmy Linet Zbyněk Frolík, který v dubnu zahájil přesun sídla své firmy do Nizozemska. Vadí mu, že parlament mění podmínky tak, jak se to momentálně poslancům hodí. Poslední kapkou byla solární daň.

ČTĚTE TAKÉ:


"Politikům došlo, že něco pokazili, honem si chtěli vylepšit svůj obraz. Tak nasadili dodatečnou solární daň. V tu chvíli mi došlo, že právní jistota v Česku není žádnou právní jistotou," řekl Frolík.

Daňové ráje nevyhledávají jen velké kolosy, ale i mnohem menší podniky. "Mezinárodní daňové plánování se vyplatí od hrubého zisku zhruba pět milionů korun ročně. Akontu nejvíce přibyla klientela z oblasti středních firem s ročním ziskem kolem deseti milionů korun. Střední firmy tvoří významnou část naší klientely," připomněl Friedberger.

Vedou Nizozemsko, USA a Kypr
Nejvíce českých firem má vlastníky v Nizozemsku, kde sice nejsou daně nízké, ale funguje tam stabilní ekonomické prostředí, právo lze dobře vymáhat, a navíc mají nizozemské firmy ve světě dobrou pověst. Nizozemského vlastníka má mimo jiné i mladoboleslavská Škodovka.

Druhým nejvyhledávanějším rájem jsou pro české firmy Spojené státy. Daňově zvýhodněné společnosti se v USA nazývají Limited Liability Company (LLC). Takové firmy nesmí mít příjmy a výdaje ze zdrojů nebo na území USA. Ze svých zahraničních příjmů pak platí daně nejvýše 15 procent a například ve státech Wyoming či Nevada žádné daně vůbec neplatí.

Třetím nejoblíbenějším daňovým rájem pro Čechy je Kypr. Zatímco v Česku je daň z příjmů 19 procent, na Kypru jen 10 procent. "Extrémní zájem o Kypr si vysvětlujeme tím, že země přestala být vnímána jako daňový ráj a je považována za standardní evropskou ekonomiku. Daňové ani obecně podnikatelské podmínky se příliš nemění," uvedl Friedberger.

Prakticky probíhá stěhování tak, že firmu přebere zahraniční vlastník, vytvoří se tedy mezinárodní holding. V Evropě lze vytvořit takzvanou Evropskou společnost neboli Societa Europaea (SE), která vychází z evropského práva. Může mít sídlo v jakékoli členské zemi Evropské unie, kdykoli může přesídlit jinam.

Smyslem přestěhování do daňových rájů je vedle placení nižších daní lepší zabezpečení majetku a širší anonymní vlastnictví. Větší zabezpečení znamená, že majitel rozloží jednotlivé činnosti jako obchod, výrobu, vlastnictví nemovitostí a podobně mezi více subjektů ve více zemích. Tím se pak ztíží pokusy o nepřátelské převzetí firmy.

"Anonymita vlastnictví zvyšuje bezpečnost firem i jejich majitelů, kteří se obávají, aby se díky nashromážděnému majetku nestali terčem vydírání, jak to prováděl gang soudce Berky," dodal Friedberger.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.