Lidovky.cz

Unie bude k Česku štědrá naposledy, hody končí

Ekonomika

  9:06
PRAHA - Česko už má jasno, kam půjdou peníze z Evropské unie po roce 2013. Vyjednávání o jejich výši však bude tentokrát mnohem tvrdší než v předchozích letech.

Eura (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vláda na včerejším jednání schválila návrh priorit, na které bude chtít Česko po roce 2013 použít peníze z evropských fondů. Peníze z Bruselu mají pomoci například zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky a rozvoji páteřní infrastruktury.

Dále mají podpořit kvalitu a efektivitu veřejné správy, sociální začleňování, boj s chudobou a systém péče o zdraví a integrovaný rozvoj území.

ČTĚTE TAKÉ:

Materiál, jehož smyslem je návrh strategického zaměření politiky soudržnosti pro programové období 2014 až 2020, předložil vládě ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Nyní bude muset ministerstvo schválené priority rozpracovat a vymezit budoucí operační programy a do dubna 2012 je předložit.

Ekonomičtí experti z NERV vládě v červenci doporučili, aby se po roce 2013 snížil počet operačních programů, přes které do Česka proudí peníze z evropských fondů. Měla by se zjednodušit i jejich struktura. S tím souhlasí i Jankovský. "Chci, aby se počet operačních programů dramaticky snížil, nejlépe na sedm," řekl LN ministr. Nyní je v Česku 26 dotačních programů.

Kolik přiteče

"Vyjednání co nejvyššího objemu prostředků na podporu politiky soudržnosti v budoucím období bude nezbytnou podmínkou optimálního využití evropských fondů pro posílení konkurenceschopnosti Česka," uvedl Jankovský.

V období 2007 až 2013 má do Česka zamířit 27 miliard eur. Částka, kterou dostanou tuzemské projekty po tomto období, zatím není jasná. O její výši chce ministr podle svých slov tvrdě vyjednávat.

Kolik peněz budou zástupci České republiky v Bruselu požadovat a jaké budou vyjednávací taktiky, však nechce Jankovský zatím komentovat. "V okamžiku, kdy řeknu jakékoli číslo, je to pro Česko špatně. Poškodilo by to naši vyjednávací pozici," řekl.

"V současné době je velmi obtížné odhadnout, kolik nám bude z celkového rozpočtu kohezní politiky navrhovaného Evropskou komisí přiděleno, neboť vzorec pro výpočet národní alokace ještě nebyl oficiálně zveřejněn," doplňuje Jankovského náměstek Daniel Braun.

Na politiku soudržnosti EU má jít v letech 2014 až 2020 celkem 36,7 procenta z celkového rozpočtu Unie – půjde tedy zhruba o 376 miliard eur.

Budeme dostávat čím dál méně

Podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) je pravděpodobné, že příští rozpočtové období 2014 až 2020 bude poslední, kdy Česko z Bruselu víc peněz získá, než do unijní pokladny odvede.

Cílem politiky soudržnosti, známé také jako kohezní politika, je hlavně vyrovnávat hospodářské a sociální rozdíly mezi evropskými regiony. Peníze tak díky ní plynou především zaostalým regionům a méně vyspělým členským státům.

"Jde o to, aby státy, ve kterých jsou příliš zaostalé regiony, byly vůbec schopny přidělené prostředky účinně a efektivně využít," vysvětluje Braun. Diskuse o příští podobě politiky soudržnosti bude podle Nečase vrcholit v první polovině roku 2012 během dánského předsednictví EU.

Podle dřívějších vyjádření ministerstva pro místní rozvoj je možné předpokládat, že v příštím programovém období bude mít Česko v Bruselu k dispozici méně peněz. Je také možné, že vzroste poměr návratných zdrojů, jako jsou půjčky, vůči tradičním dotacím.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.