Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Normální návrat ke stavu před krizí

Ekonomika

  9:42
Pravidelní čtenáři analýz České spořitelny vědí, že následky této finanční krize nazývané velká recese hodnotíme ve světle zkušeností z minulých finančních krizí.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Historie se sice neopakuje, ale slovy Marka Twaina "rýmuje se". Jedničkou v analýze finančních krizí je práce Reinhartové a Rogoffa (kniha "This time is different"). Jejich závěr? Po splasknutí finanční bubliny se ekonomiky změní. A to na dlouhou dobu.

Nezaměstnanost se vrací na předkrizové úrovně až po zhruba pěti letech. Takže žádný rychlý pokles nezaměstnanosti není v dohledu. Dále nárůst zadlužení, který byl spojen s bublinou, musí být odstraněn. Ano, zadlužení domácností USA (měřeno podílem na HDP) pokleslo o 10 procentních bodů za poslední tři roky, ale tento proces není běh na krátkou trať.

Pokles totiž musí být stejný jako nárůst, tedy 40 procentních bodů. A v minulosti oddlužení v průměru trvalo sedm let, takže nejsme ani v poločase. Logickým následkem je nižší ekonomický růst v horizontu pěti až deseti let: v průměru o 1 procentní bod. Pokud USA před krizí rostly o 2,5-3 procenta, můžeme teď očekávat růst o 1,5-2 %. V případě EMU je nový "normál" cca 1 %. Zní to logicky? Ano.

Ale finanční trh ještě v polovině tohoto roku očekával, že USA porostou v roce 2012 a 2013 o 3 %. Takže logicky přišlo (pro finanční trh) negativní překvapení, protože makročísla indikují nižší růst. Nepříjemné je, že negativní překvapení (kvůli špatně nastaveným očekáváním) se mohou snadno přelít do špatné nálady a do sebenaplňující recese.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.