Lidovky.cz

Česko se prý stává Švýcarskem regionu

Ekonomika

  9:51
NEW YORK/PRAHA - Česká republika se podle americké televizní stanice CNBC stává uchazečem o titul "Švýcarsko východní Evropy". Alespoň pro investory, kteří hledají nové bezpečné přístavy poté, co právě Švýcarsko kvůli jejich zájmu stanovilo strop pro posilování franku. Česká republika, která má silnou ekonomiku a stabilní měnu, by je mohla nahradit.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

"Ekonomický růst v České republice předčí růst mnoha zemí Evropské unie a poměr jejího dluhu vůči hrubému domácímu produktu je jenom 38 procent. A mezinárodní ratingové agentury si zlepšení všimly ve svých výhledech. Na začátku října zemi agentura Standard and Poor's zvýšila hodnocení o dva stupně na AA-, takže je nyní nad několika zeměmi eurozóny včetně Itálie," uvedla stanice zaměřená na ekonomické zpravodajství na své webové stránce.

ČTĚTE TAKÉ:

Citovala přitom názor analytika Simona Quijana-Evanse ze společnosti ING, podle něhož je Česko spíše bezpečným přístavem, což odráží nižší úroková sazba centrální banky než u ECB a relativně robustní měna. ČNB minulý týden nechala dvoutýdenní repo sazbu rekordně nízko na 0,75 procenta.

Na rozdíl od minulosti přitom naznačila, že je ochotná uvažovat i o dalším snižování. "Už si neumíme představit jen to, že úrokové sazby musí jít pouze nahoru," řekl guvernér Miroslav Singer.

CNBC připomněla, že Česká republika si na rozdíl od jiných zemí střední a východní Evropy nemusí dělat starosti s růstem cen. Inflace tu v srpnu klesla na 1,7 procenta, a byla tak pod dvouprocentním inflačním cílem. "Je to Švýcarsko východní Evropy, zvláště po opatřeních švýcarské centrální banky," podotkl Gyula Toth z banky UniCredit.

Temné mraky na obzoru

CNBC nicméně podotýká, že na obzoru mohou být temné mraky, protože ekonomika Německa, jejího hlavního obchodního partnera, se začíná zadrhávat. "Máme za to, že v následujících čtvrtletích bude růst HDP mírný kvůli očekávanému dalšímu zpomalení vývozu," podotkl analytik Vojtěch Benda z ING.

Pro Česko by navíc nemuselo být příznivé ani to, kdyby je investoři skutečně začali považovat za Švýcarsko "východní Evropy". Znamenalo by to posilování koruny, které by mnoha podnikům, které vyvážejí, zkomplikovalo situaci. Česká republika by pak možná - stejně jako Švýcarsko - musela problémy vyvolané prudkým posilováním měny řešit.

O PROBLÉMECH ŠVÝCARSKA VÍCE ZDE:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.