Lidovky.cz

Omezte jádro, sílí tlak z EU na Česko

Ekonomika

  8:03
PRAHA - Horké měsíce teď čekají české energetiky a politiky. Musí přesvědčit protijaderně naladěné bruselské úředníky, že jsou téměř třicet let staré ruské reaktory v Dukovanech bezpečné. V opačném případě totiž hrozí uzavření atomové elektrárny na jihu Moravy.

Jaderná elektrárna Dukovany foto: ČTK

A to může mít negativní vliv i na ceny elektřiny pro domácnosti či firmy, pokud výroba energie z jádra zůstane v Česku "jen" na bedrech mladšího Temelína. Evropská komise bude do jara příštího roku rozhodovat, zda jsou jaderné bloky v Unii odolné vůči přírodním pohromám a bezpečnostním rizikům.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle zdrojů LN budou však evropští odpůrci jádra usilovat o "zaříznutí" aspoň starších reaktorů, což se týká i Dukovan. Ty už měly jednou na "kahánku" - před půl rokem po havárii japonské elektrárny ve Fukušimě, kdy vážně hrozilo, že Evropská komise dukovanské bloky zavře.

Ohroženy jsou nejen Dukovany

"Měli bychom být vděční Daně Drábové, která přesvědčila Němce a další o bezpečnosti těchto reaktorů. Nebýt toho, starší reaktory v Česku, Slovensku i Maďarsku už by dnes byly uzavřené," řekl k tomu LN vládní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Ohrožení se totiž týká i slovenských elektráren v Jaslovských Bohunicích a Mochovcích a maďarského energetického holdingu MVM v Paksi. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová potvrzuje, že tlak na uzavření Dukovan ze strany EU tu před půl rokem byl.

Ohrožené elektrárny ve střední Evropě (podíl na výrobě elektřiny v zemi)

  • Dukovany, Česko (17 %)
  • Jaslovské Bohunice, Slovensko
  • Mochovce + další 2 bloky ve výstavbě, Slovensko (dohromady 53 %)
  • Paks, Maďarsko (37 %)

Nakonec podle ní fakta převážila nad emocemi. "Co se týká technologie, nemáme se čeho obávat. Všechny dnes provozované jaderné reaktory v Evropské unii jsou z hlediska provozní spolehlivosti rovnocenné. Problém je to čistě politický," tvrdí Drábová.

Provozovatelé jaderných zdrojů nyní dokončují takzvané stress testy. Počátkem prosince má Evropská komise vydat předběžnou zprávu o bezpečnosti jaderných elektráren. Podle zdrojů LN se nyní v Bruselu hraje o to, aby vyhodnocení bezpečnostních rizik bylo co nejpřísnější.

Agendu má na starosti úřad eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera pocházejícího z protijaderného Německa, což vyvolává u elektrárenských společností obavy z razantního postupu.

Uzavření všech 143 jaderných bloků v Evropské unii politicky průchodné není, proto se odpůrci jádra údajně snaží nadefinovat testy tak, aby jimi neprošly aspoň starší reaktory. "Tyto snahy se dají očekávat," dodává k tomu šéfka státního úřadu Drábová.

Oettingerova mluvčí se ke spekulacím, že by Brusel měl v plánu doporučit ukončení provozu ruských reaktorů z osmdesátých let, oficiálně nevyjádřila. "Zatím jsme stále ve fázi shromažďování národních zpráv o výsledku stress testů. Tyto zprávy budou následně podléhat mezinárodnímu oponentnímu řízení, abychom mohli zaručit jejich důvěryhodnost," uvedla mluvčí eurokomisaře pro energetiku Marlene Holznerová.

ČEZ chce prodloužení Dukovan

Tendence ukončit další provoz jaderné elektrárny v Dukovanech zaznamenala i společnost ČEZ, která v současnosti pracuje na prodloužení životnosti čtyř dukovanských bloků o deset let. Její nový šéf Daniel Beneš přesto věří, že Dukovany budou vyrábět dál. "Máme povolení k provozu do roku 2015. Prodloužení do roku 2025 považuji za reálné," řekl LN Beneš.

Jaroslav Míl, který vedl společnost ČEZ v letech 2000 až 2003, se domnívá, že udržet dukovanskou elektrárnu v provozu nebude snadný úkol. "Myslím, že by bylo ohromným úspěchem naší diplomacie, kdyby se podařilo udržet provoz Dukovan do roku 2025. Když nestihneme do vypnutí Dukovan dostavět Temelín, tak máme velký problém," řekl Míl v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny.

ČEZ již dokončil předběžnou zprávu o výsledku stress testů, finální zprávu má Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost předat do konce října. Z předběžné zprávy úřadu však vyplývá, že české jaderné elektrárny bezpečné jsou.

TESTY JADERNÝCH ELEKTRÁREN

  • 1. 6. 2011 - začíná testování spolehlivosti evropských jaderných elektráren
  • 15. 9. 2011 - termín pro předání předběžných zpráv o výsledku testů Evropské komisi
  • 30. 10. 2011 - provozovatelé jaderných bloků mají dokončit finální zprávu
  • 9. 12. 2011 - Evropská komise zveřejní předběžnou zprávu o výsledku testů
  • 31. 12. 2011 - termín pro předání zpráv o výsledku stress testů do Bruselu
  • 30. 4. 2012 - bude hotové hodnocení nezávislých expertů
  • červen 2012 - Evropská komise zveřejní konečnou zprávu o výsledku testů

Úřad vedený Drábovou chce přesto navrhnout ještě několik opatření vedoucích k vyšší bezpečnosti, jako například pořízení náhradních dieselagregátů. Na provedení stress testů jaderných elektráren se evropské země dohodly v reakci na březnovou havárii v japonské Fukušimě.

Testuje se dopad možných záplav a zemětřesení a extrémních výkyvů počasí. Testuje se i to, co by mohl způsobit možný pád letadla na elektrárnu, selhání systému chlazení nebo výpadek dodávek proudu.

Dukovanská elektrárna, jejíž dva ze čtyř bloků momentálně stojí kvůli opravám a údržbě, byla loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin proudu, mladší atomová elektrárna v Temelíně dodala 13,82 terawatthodin. V tomto roce mají Dukovany v plánu výrobu 14,322 terawatthodin elektřiny a na české celkové spotřebě elektřiny se podílejí sedmnácti procenty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.