Lidovky.cz

Bakala chystá těžbu uhlí pod Beskydami

Ekonomika

  7:00
OSTRAVA - Zájem o černé uhlí v okolí Frenštátu pod Radhoštěm máme, přiznala po několika letech váhání těžební společnost OKD. V první fázi chce ložisko prozkoumat a až poté případně rozhodnout o těžbě.

Zdeněk Bakala foto: Lidové noviny

OKD náleží do skupiny NWR, kterou spoluvlastní jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala. Proti těžařům naopak stojí místní obyvatelé a obce, které se obávají o osud krajiny v podhůří Beskyd a ztrát v oblasti turistického ruchu. Pokud zásoby nebudou pro těžaře zajímavé, OKD naopak myšlenky těžit na Frenštátsku opustí. „Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje, a ne 30 let staré odhady. Je to naše odpovědnost vůči našim akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří,“ řekl generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

ČTĚTE TAKÉ:

V první fázi chce společnost ověřit, zda průzkumné práce nebudou mít negativní vliv na životní prostředí v okolí dolu. Nechala si proto zpracovat studii o dopadech průzkumu, kterou posoudí ministerstvo životního prostředí. Poté bude start průzkumných prací schvalovat báňský úřad v Ostravě.

Zdeněk Bakala.

Průzkum podzemí má včetně příprav trvat celkem čtyři roky, během nichž OKD vyhloubí přibližně tisíc metrů dlouhé průzkumné chodby. „Firma nechystá ani žádné zásahy do životního prostředí, neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Hlušinu bude odvážet na odval dolu Paskov,“ vysvětluje mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Buď těžit, nebo areál zlikvidovat

Budování Dolu Frenštát začalo v roce 1981, důl však nebyl nikdy zprovozněn. Propad spotřeby černého uhlí po roce 1990 nakonec vedl k rozhodnutí státu o zakonzervování areálu. Jeho udržování stojí OKD okolo 60 milionů korun ročně. Proto se společnost rozhodla k radikálnímu řešení – do budoucna chce buď těžit, nebo areál dolu zlikvidovat.
Ložisko v okolí Frenštátu pod Radhoštěm patří mezi nejbohatší v Česku. Podle odhadů se zde nachází až 1,6 miliardy tun černého uhlí. Navíc jde o lokalitu, kde se nachází poslední větší ložisko černého uhlí v Česku. K rozhodnutí o osudu dolu vyzývá těžaře i ministerstvo průmyslu a obchodu v zatím pracovní verzi Státní energetické koncepce do roku 2060. Přitom ministr Martin Kocourek ještě v únoru starostům z regionu sliboval, že v aktualizované koncepci zohlední jejich zamítavý postoj k těžbě.

Budou hrozit sesuvy půdy, varují geologové

Proti plánům na těžbu se staví jak radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm a sousední obci Trojanovice, tak i řada občanských sdružení. Aktivisté se nyní chtějí obrátit na premiéra Petra Nečase. „Pan Nečas jako jediný politik byl ještě jako ministr práce pro ukončení aktivit a zasypání frenštátského dolu,“ připomíná místopředseda sdružení Naše Beskydy Marián Žárský.

Nedávno se k odpůrcům přidaly i koncerny Siemens a Continental, které mají ve Frenštátu umístěné své výrobní závody. Geomorfologové Jaromír Demek a Peter Mackovčin totiž na počátku roku prezentovali studii, podle níž je krajina v místě plánované těžby značně nestabilní. Těžba by podle této studie vedla k masivním sesuvům půdy a přímému ohrožení domů a průmyslových areálů ve Frenštátu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.