Lidovky.cz

Čaj rychle zdražuje. Brzy to bude luxusní nápoj

Ekonomika

  11:41
Ceny čaje stouply za rok až o 60 procent. A v dohledu není naděje na zastavení tohoto trendu. Za pár let tak z čaje může být luxusní nápoj, říká Petr Zelík, majitel firmy Oxalis, která dováží a vyrábí sypaný čaj a kávu.
Čajovna - ilustrační foto

Čajovna - ilustrační foto foto: Shutterstock

LN Ceny čaje v posledních měsících vytrvale rostou. Bude z pití čaje za nějaký čas luxus?
Mohlo by to tak být. Jen v Číně šly ceny nahoru o pět až šedesát procent u jednoho druhu, a to v rámci jednoho roku. Letos trend pokračuje, ceny rostou a otázkou je, co se stane v příštích letech. Může se skutečně stát, že faktory, které za růstem cen stojí, budou pokračovat a ceny ještě dál porostou. A je otázka, kde se zastaví, co bude ještě přijatelné pro široké masy.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jaké jsou důvody pro tak silný růst cen čaje?
Je jich několik. Před deseti lety bral čínský sběrač na plantážích mzdu tisíc korun měsíčně, dnes už to jsou čtyři tisíce. Růst mezd je jeden z faktorů, proč ceny čaje stoupají. Přesto jsou ty mzdy stále velmi nízké a sběrači raději utíkají z plantáží do měst. Paradoxně je tak v Číně, která má 1,2 miliardy lidí, komplikované sehnat pracovní sílu na plantáže. Druhý tlak spočívá v tom, že výrazně roste kupní síla obyvatel Číny a Indie. Kvůli tomu se víc čaje vypije přímo v těchto zemích. Zároveň se zvyšuje i tlak na nákup čajů, které jsou kvalitnější a které se dřív pouze vyvážely. Nyní zůstávají v pěstitelských zemích, a tím pádem produkce pro zbývající svět je menší a ceny rostou. A další faktor jsou klimatické změny, jednou zasáhne plantáže velké sucho, pak zase záplavy.

LN Jak s tamními pěstiteli domlouváte ceny?
Každá země má jiný systém. Zatímco na Srí Lance či v indické Kalkatě jsou čajové burzy, v Číně je pěstitelských oblastí a čajů tolik, že to není centralizované. Nakupuje se buď u jednotlivých farmářů nebo firem, které čaj skupují z jednotlivých provincií. V případě Indie například dostaneme do 24 hodin vzorky z plantáží, během pár hodin degustujeme, protože vzorky jdou do spousty jiných firem po celém světě. A kdo první rozhodne o koupi, ten má možnost přes svého brokera okamžitě nakoupit. Jinak to funguje u farmářů v Číně, kde je cena dána fixně.

LN Do jaké míry se promítne zdražení do cen na tuzemském trhu?
To se již odehrává. Ale snažíme se zdražování zmírnit a spíše si odebrat z marže a zvýšit produktivitu práce. Nárůst cen v našich obchodech nekopíruje růst nákupní ceny.

LN Může být čaj i možným druhem investice?
Například u čaje puer, na rozdíl od naprosté většiny ostatních druhů platí, že čím starší, tím lepší. Viděl jsem třeba čaj z roku 1996 smotaný do tvaru ptačího hnízda za 200 eur. Sběratelé v Číně umisťují do čaje svůj volný kapitál, podobně jako u nás například do vína. Tyto sběratelské "kusy" se ale do Evropy téměř nedostanou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.