Lidovky.cz

Jak 'král králů' skončil na 11 let ve vězení

Ekonomika

  7:09
PRAHA - Před dvěma lety, 16. října 2009, zaklepala u dveří Raje Rajaratnama policie a oznámila mu, že je obviněn z finančních zločinů. Z muže, který s oblibou lidem říkal, že jeho jméno v hindštině znamená král a společně s jeho příjmením to z něj dělá "krále králů", se tak rázem stal jeden z největších zločinců Wall Street za posledních dvacet let.

Raj Rajaratnam foto: Reprofoto

Minulý čtvrtek byl Raj Rajaratnam, bývalý šéf hedgeového fondu Galleon Group, odsouzen do vězení na jedenáct let a k zaplacení desetimilionové pokuty za tak zvaný insider trading. Tedy za to, že obchodoval s akciemi či jinými cennými papíry společností na základě důvěrných informací.

ČTĚTE TAKÉ:

Díky tomu, že věděl, jakým směrem se pohnou akcie, vydělal jen mezi lety 2003 až 2009 asi 64 milionů dolarů. Celkově si ale měl přijít na 72 milionů dolarů. Jedná se tak zatím o nejvyšší trest, který kdo dostal za tento přečin.

Soudce nepřipustil domácí vězení, o které Raj usiloval se zdůvodněním, že trpí vážnou cukrovkou a potřebuje transplantaci ledviny. "Jeho zločiny odrážejí virus, který se usadil v našem podnikatelském prostředí a který musí být vymýcen," takovými slovy poslal manhattanský soudce miliardáře do vězení a dodal, že insider trading je útokem na svobodné trhy.

Špionážní síť

Než si ale získal lidi, kteří mu tajné informace donášeli, jako je například Rajat Gupta, bývalý člen správní rady banky Goldman Sachs, díky němuž vydělal na jedné transakci takřka jeden milion dolarů, musel si nejprve získat zdroje.

Celý jeho příběh začal v roce 1985, kdy nastoupil do společnosti Needham & Company. Tehdy by ale do něj nikdo neřekl, že před nimi stojí budoucí šéf takřka sedmimiliardového hedgeového fondu.

Finanční žralok Raj Rajaratnam a jeho Galleon - grafika

V té době bylo počítačové odvětví v rozpuku a zároveň bylo snazší než dnes informace o korporacích získat. George Needham, majitel společnosti, do níž Rajaratnam nastupoval, proto od svých analytiků požadoval, aby zjišťovali cokoliv a kdykoliv. V letadle od spolucestujícího anebo na baru od štamgasta sedícího vedle.

Raj Rajaratnam dokázal přinášet přesnější čísla než jeho kolegové. Šéfy počítačových firem uhranul, když jim líčil, jak jeho rodina, která má tamilské kořeny, musela uhýbat během tamní občanské války kulkám.

Faktem je, že Raj to sám nikdy nezažil, jako syn manažera ve společnosti na šicí stroje Singer vyrůstal v blahobytu a navštěvoval nejprve britské školy a pak vystudoval prestižní Wharton School na Pensylvánské univerzitě.

Když zbohatl, skutečně Tamily začal podporovat. Mluvilo se u něj dokonce o napojení na ozbrojenou gerilu Tygři osvobození tamilského Ílamu. Po porážce této skupiny dokonce věnoval organizaci, která Tamily hájila u soudu, víc než tři miliony dolarů.

Jedním z důvodů, proč si na něj američtí vyšetřovatelé posvítili, byl právě fakt, že stejné organizaci Američané zmrazili účty kvůli jejímu napojení na teroristy.

Na rozdíl od ostatních analytiků byl Raj ve svých začátcích ochoten nejen sledovat zprávy firem, ale jezdit i za zákazníky a dodavateli. A nejen to. "Vždy se z vás snažil dostat víc informací než ostatní," řekl o něm například David Orgill, který byl v té době v Applied šéfem pro vztah s investory. Právě tyhle vlastnosti mu pomohly, aby společnost Applied upsala své akcie právě za pomoci Needhamu.

Na malé firmy měl trpaslíka

Jeho schopností si všiml i jeho šéf George Needham a jmenoval ho v roce 1991 prezidentem firmy. Jeho úspěchy však začaly firmy v Silicon Valley děsit. V březnu 1994 si například do svého bloku napsal poznámku: "mohl by překonat 500 milionů dolarů", na další stranu si poznamenal "březen 484 dolarů, nově 515" a nakonec dopsal "486" a "jeden milion jednotek".

Co to mělo znamenat? Čtvrtého dubna představil výrobce počítačových čipů AMD výsledky. Vydělal na prodeji čipů pro počítače 486 asi 513 milionů dolarů a prodal více než 900 tisíc čipů.

Rajaratnam měl zkrátka výsledky dříve než kdokoliv jiný v odvětví. To vedlo dokonce některé firmy k tomu, že do svých smluv dávaly dodatky, že kromě jednoho či dvou zaměstnanců nikdo jiný s Rajaratnamem nesmí mluvit.

Později se však pod miliardářem začala houpat židle i v Needhamu. Jeho spolupracovníci a také klienti si totiž stěžovali, že jeho role prezidenta, šéfa fondu a občasného akciového analytika jsou potenciálně konfliktní.

Rajaratnam proto v roce 1996 odchází a zakládá Galleon Group. Už v roce 1997 tento fond spravuje asi 800 milionů dolarů, což je o 550 milionů více než o rok dříve. O deset let později se dostává Galleon Group mezi největší hedgeové fondy vůbec a množství svěřených prostředků se blíží sedmi miliardám dolarů.

Právě v této době je považován za geniálního investora. Dokázal totiž jednu část tohoto fondu zhodnotit tempem 22,5 procenta ročně, zatímco největší americké korporace rostly tempem 7,5 procenta.

Stejně jako kdysi, i v Galleonu je Rajaratnam znám svými vtípky. Například nabídl pět tisíc dolarů tomu, kdo se nechá omráčit zbraní od společnosti Taser International, která si v roce 2005 přišla do Galleonu pro investiční radu. Ve stejném roce pak přivedl na ranní poradu trpaslíka, kterého ostatním představil jako analytika na firmy s malou tržní kapitalizací.

Do hledáčku americké Komise pro burzy a cenné papíry se dostal v roce 2006 kvůli prodeji akcií firmy Computer Associates. Ty totiž začal prodávat ještě před zveřejněním špatného hospodářského výsledku firmy.

Než byl ale zatčen, vyšetřovatelé si nahráli více než 2400 hovorů. Z vyšetřování například vyplynulo, že si zainteresovaní finančníci mezi sebou říkali přezdívkami z filmů o Jamesi Bondovi. Ve vyšetřovacích zprávách se tak objevila označení jako třeba "Krysa, Řek či Chobotnička".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.