Lidovky.cz

Místo uranu plyn. Neznámá firma chce postavit ve Stráži obří elektrárnu

Ekonomika

  9:53
STRÁŽ POD RALSKEM - Zatím největší projekt na stavbu paroplynové elektrárny se objevil ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Za projektem v hodnotě až 25 miliard korun stojí neznámá pražská firma BV Energy.
Jaderná elektrárna (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Investor plánuje první etapu elektrárny spustit již v roce 2015, druhou o pět let později. Svým celkovým výkonem 1200 megawattů by elektrárna ve Stráži pod Ralskem překonala již rozestavěnou paroplynovou elektrárnu společnosti ČEZ v severočeských Počeradech.

Předseda představenstva firmy BV Energy Radomír Tomšů zájem o realizaci projektu pro Lidové noviny potvrdil. Bližší informace však může sdělit až poté, co získá souhlas akcionářů.

Je však možné, že firma připravený projekt nakonec odprodá. Nejmenovaný zdroj ze skupiny ČEZ totiž LN sdělil, že firma již byla s ČEZ v kontaktu. "Ten projekt nám před 2-3 lety někdo nabízel. Kdo je za tím ale nevím," sdělil zdroj.

Elektrárenskému gigantu prý tehdy přišla elektrárna dost nesmyslná. Vhodný plynovod je totiž relativně daleko a přes Stráž vedená linka je už nyní dost vytížená

Stráž pod Rálskem

Zastupitelé města Stráž pod Ralskem projekt v polovině roku předběžně odsouhlasili. Zástupci investora je přesvědčili o smysluplnosti projektu. „Zastupitelům se líbily důvody, proč by tato elektrárna měla ve Stráži stát,“ říká starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová.

Provozovatel páteřní přenosové soustavy ČEPS již řeší žádost společnosti BV Energy o připojení elektrárny k síti. „Požádali jsme je o zpracování studie připojitelnosti, abychom mohli stanovit základní podmínky pro připojení. Až po dokončení a vyhodnocení této studie bude možné řešit otázku uzavření smluvního vztahu,“ řekla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Plyn vyrovnává rozmary živlů

Výhodou paroplynových elektráren je schopnost vyrovnávat nesoulad mezi výrobou a spotřebou energie. S rostoucím počtem solárních a větrných elektráren ve střední Evropě tudíž budou stále potřebnější.

Investor však může narazit na odpor ministerstva průmyslu a obchodu, které uděluje státní autorizace a které v návrhu energetické koncepce s elektrárnami na plyn téměř nepočítá. „V neprospěch plynových elektráren v současnosti hovoří také malý rozdíl mezi cenou plynu a elektřiny,“ upozornil Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.

Místní neprotestují, váží si práce

Místní obyvatelé aspoň zatím proti záměru firmy BV Energy neprotestují. "Projekt má být umístěn v průmyslové zóně na hranici katastru města. Přímo ze Stráže nebude elektrárna vidět,“ zmínila starostka Reslová.

Postoj Stráže pod Ralskem je tak aspoň zatím odlišný od reakce středočeských Čelákovic a okolních obcí. Ty na podobný záměr, za kterým stály energetické skupiny RWE a Alpiq, reagovaly odmítavě. I to mohl být jeden z důvodů, proč šéf skupiny RWE v České republice Martin Herrmann před měsícem oznámil odložení projektu na neurčito.

Stráž pod Ralskem je však v jiné situaci než bohaté okolí Prahy, které trápí hlavně stav životního prostředí. Ve Stráži je problém číslo jedna nezaměstnanost. Vedení města by zřejmě nemělo námitek ani proti obnovení těžby uranu, která byla do roku 1989 hlavním zdrojem pracovních příležitostí v regionu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro obnovení těžby uranu se v září vyslovila obec Ralsko. Apozději se přidala i nedaleká Stráž pod Ralskem. „Z toho, že v 70. letech došlo k rozvoji těžby uranu, město těžilo. Pokud ta situace znovu nastane, budeme se samozřejmě snažit z toho pro lidi něco získat,“ uvedla pro Hospodářské noviny místostarostka Stráže Jitka Urbánková.

Shodou okolností se právě včera měla vláda zabývala zprávou o výdajích na likvidaci ekologických škod po chemické těžbě uranu na Českolipsku. Jednání však bylo opět odloženo.

REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE:

Odstranění následků dobývání uranu pomocí kyseliny sírové za éry socialismu se prodraží. Česko od roku 1996 vydalo na likvidaci ekologických zátěží již 16 miliard korun, dalších zhruba 31 miliard vyžádají další práce naplánované až do roku 2042.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.