Lidovky.cz

Milion Čechů utekl od operátora i s číslem

Ekonomika

  13:46
PRAHA - Možnost změnit mobilního telefonního operátora a ponechat si číslo svého mobilu využilo od doby zavedení přenositelnosti čísla v Česku milion lidí. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl člen představenstva Telefónicy O2 Jakub Chytil.
Smartphone (ilustrační foto)

Smartphone (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle něho zhruba 40 procent z nich byli zákazníci společnosti Telefónica O2. "Jde o zákazníky, kteří nejen odešli, ale zároveň i přišli k naší firmě," dodal.

Možnost změny operátora beze změny čísla mají lidé v tuzemsku od poloviny ledna 2005. "V listopadu vydá Český telekomunikační úřad nové nařízení, které zkrátí přenos čísla ze čtyř na jeden den," uvedl v pořadu šéf tohoto úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák. Podle něho ČTÚ zaznamená ročně kolem 2000 stížností na chování operátorů a na 150 000 sporů o peněžní plnění.

Drahé volání

Chytil v reakci na obvinění, že mobilní operátoři v ČR mají v porovnání se sousedními zeměmi předražené ceny volání, uvedl, že v loňském roce ceny za volání klesly o 11 procent a v letošním roce zatím o pět procent.

Více o mobilních operátorech:

Proti vysokým cenám operátorů se na Facebooku vytvořila skupina, která pořádá protesty ve formě vypnutí mobilního telefonu na jednu hodinu. Má přes 100 000 příznivců.

 V Česku je kolem 13,5 milionu aktivních mobilních čísel. Tuzemští mobilní operátoři loni utržili 74,4 miliardy korun, což je o osm procent méně než o rok dříve.

Podle standardizované metodiky společnost Teligen zveřejněné Hospodářskými novinami například u koše s 300 hovory a 225 SMS totiž vychází Česká republika nejdražší z celé OECD, více než dvakrát nad průměrnou cenou.

Podle Ondřeje Malého Hospodářských novin je tuzemský trh rozdělen mezi tři stabilní hráče, kteří se vůči sobě zdržují výrazných cenových kroků.

Například za 750 Kč v rámci standardní nabídky podle něho dostanou u všech tří operátorů, tedy u Vodafone, Telefónicy i T-Mobile přibližně stejně.

 "Podle našeho názoru jde o to, že operátoři si na tomto území osvojili různé praktiky, které jsme ne vždy schopni sankcionovat," dodal Dvořák.

Novela zákona by mohla změnit ceny

Cenové podmínky by od příštího roku mohla ovlivnit novela zákona o elektronických komunikacích, který umožní prodávat v aukci kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě. Dosud ČTÚ aukci pořádat nemohl. Umožnit by mohla i vstup virtuálních operátorů, kteří podle Malého jsou běžné v zahraničí. Vládní novelu zákona nyní dostane k projednání Senát.

ČTĚTE TAKÉ:

Novela má také zlepšit a zprůhlednit uzavírání smluv klientů a operátorů. Poskytovatelé připojení k internetu tak například budou muset zákazníky ve smlouvě informovat také o minimální nabízené a garantované kvalitě služby.

V praxi to znamená, že operátor bude muset například zákazníka upozornit na to, že i když je nabízená teoretická rychlost připojení vyšší, kvůli technickým omezením může být skutečná rychlost připojení nižší.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.