Lidovky.cz

Pocítili by Češi případný krach Řecka? Ne všichni to vidí černě

Ekonomika

  11:00
PRAHA - České firmy zažívají výjimečně horký podzim. Řeší, jak projít zlými časy, které budou důsledkem krize eurozóny.

Dluhová krize v Řecku foto: Shutterstock

Nesplacení pohledávek Řeckem by se jich sice přímo nedotklo, ale celková ekonomická nálada v Evropě se zhoršuje. Podniky se snaží zorientovat, jak velký to na ně bude mít dopad.

Perspektivu českých podniků silně ovlivní přístup bank, zda v důsledku ztrát z investic do řeckých dluhopisů neomezí financování exportu a firemních investic. Například podle průzkumu firmy Deloitte většina manažerů hledí do příštího roku s obavami. Ještě na jaře více než polovina oslovených firem očekávala růst ekonomiky, nedávno zveřejněná analýza stejné firmy přinesla zcela jiný výsledek. Stagnaci očekává 54 procent manažerů, dalších 42 procent tipuje pokles české ekonomiky.

INFOGRAFIKA:

Negativní náladu na trhu dokresluje zpráva automobilky PSA Peugeot Citroën, která oznámila propuštění šesti tisíc pracovníků ze svých evropských závodů. Propouštění se netýká továrny TPCA v Kolíně, která je společnou automobilkou PSA a japonské Toyoty.
Jak Lidové noviny informovaly, pokles poptávky postihuje už i první české firmy. Například výrobce autobusů Iveco odstaví v lednu na dva týdny svůj závod ve Vysokém Mýtě a chystá propouštění agenturních zaměstnanců.

Optimistická varianta budoucího vývoje zní, že „vypořádáním“ Řecka se problémy uklidní a na žádný další bankrot už nedojde. „Pokud do řízeného bankrotu půjde jen Řecko, mohla by tuto událost přečkat eurozóna a Česko jen technickou recesí, tedy menším mezikvartálním poklesem HDP ve dvou až třech čtvrtletích po sobě. Meziroční tempo růstu HDP by zůstalo mírně nad nulou,“ tvrdí ekonom banky ING Vojtěch Benda.

Krach Itálie? Konec eura!

Podle nejčernějších scénářů by mohl nastat i bankrot Itálie nebo Španělska. Pravděpodobnost takového scénáře je podle analytiků nyní nejvýše deset procent. „Eurozóna si bankrot Itálie dovolit nemůže. Tady by už šlo o samotnou existenci eura,“ říká Petr Dufek z ČSOB.

ČTĚTE TAKÉ:

Český vývoz ještě letos udrží meziroční tempo růstu kolem 15 procent, ale příští rok může růst spadnout až k nule, soudí předseda Asociace exportérů Jiří Grund. První dopady dluhové krize v jižních státech jsou patrné již dnes.
Zatímco celkový vývoz z Česka za prvních osm měsíců letošního roku vzrostl oproti loňsku o víc než 15 procent, export na španělský a portugalský trh stagnuje a v případě Řecka došlo k poklesu o čtyři procenta.

Ne všichni to vidí černě

Na druhou stranu mohou české podniky posílit svou pozici na evropském trhu na úkor konkurentů, kteří zkrachují či budou oslabeni. „Je pravda, že řada zahraničních konkurentů českých firem má vážné potíže. A to je šance pro české firmy. Kdo investuje, přežije a zvýší tržní podíly,“ uvedl Jiří Grund. Jeho firma Grund, vyrábějící koupelnové vybavení, právě investuje šedesát milionů korun do nové výrobní technologie.  Další podniky přemýšlejí, jak aspoň zčásti přeorientovat export ze zemí eurozóny do Ruska a na mimoevropské trhy. „Západní Evropa je pro nás méně perspektivní než například Rusko, kde se připravují strategické zakázky na výstavbu železnic a dálnic,“ uvedl Zdeněk Chrdle, generální ředitel společnosti AŽD Praha.

Mírné naděje dává českým podnikům nová prognóza konzultační společnosti Ernst & Young. Podle této studie mohou země střední a východní Evropy udržet slušné tempo růstu i v příštím roce. „Zatímco vyspělé státy bojují se slabým ekonomickým růstem, nastupující ekonomiky mají šanci přečkat další ekonomickou bouři bez úhony,“ tvrdí Rain Newton-Smith, hlavní ekonomický poradce firmy Ernst & Young.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.