Lidovky.cz

Češi přišli kvůli podvodníkům s úvěry o miliardy

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Lidí vezoucích se na kolotoči dluhů stále přibývá. Úvěry se zároveň s tím stávají symbolem snadné kořisti pro podvodníky. Škoda, kterou v souvislosti s úvěrovými podvody eviduje policie, dosáhla během prvních devíti měsíců letošního roku 1,4 miliardy korun.
Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: Shutterstock

Už nyní je tak vyšší než za celý loňský rok. Zpět k původním majitelům se ale dostal jen zlomek této částky – 126 tisíc korun. „S manželkou jsme si chtěli půjčit u firmy Cemstar Invest. Při podpisu smlouvy po nás chtěli zálohu tři tisíce korun na osobu. Prý pokud budeme pravidelně půl roku splácet, vrátí nám částku na účet. Zaplatili jsme a čekali na peníze, které měly přijít do pěti dnů,“ popisuje své zkušenosti Robert Horňáček. Místo peněz mu ale dorazily formuláře, ve kterých měl vyplnit údaje z bankovních a nebankovních registrů, ověřit a poslat zpět.

„Za každý ten formulář jsme zaplatili od 250 do 500 korun,“ popisuje podvedený klient a dodává, že celkem úvěrové firmě s manželkou zaplatili zhruba 10 tisíc korun. Neviděli však ani půjčku, ani „vratnou“ zálohu. Jednání jako přes kopírák pak popisují i klienti jiných firem. Podvedení žadatelé o půjčku žalují například společnosti Českomoravská finanční, Domis Trade, Interpres Creditum, Société Publique D’Investissement nebo CCS Finance.

INFOGRAFIKA:

„Zažádala jsem si o půjčku u CCS Finance. Po jejím schválení mi přišel doporučený dopis, že jsem údajně záměrně neuvedla veškeré údaje a firma po mně teď vymáhá trojnásobek částky, o kterou jsem žádala,“ napsala v internetové diskuzi na webu Podvodnefirmy.cz poškozená klientka.

To, že firmy často jednají v rozporu se zákonem, je podle právníků jasné. „Jde jednoznačně o protizákonné jednání, které naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podvodu. Zároveň je takové počínání poskytovatelů úvěru v rozporu se zákonem o spotřebitelském úvěru,“ říká právník Pavel Fabian z advokátní kanceláře Fabian & Partners.

ČTĚTE TAKÉ:

To, že se množí počet firem, které lidi obraly o peníze, potvrzují i policejní statistiky. Od ledna do září letošního roku zaznamenala česká policie 2368 úvěrových podvodů. Stíháno je v této souvislosti 2131 lidí a celková škoda, kterou podvodníci lidem způsobili, je 1,4 miliardy korun. To je už nyní více než za celý loňský rok, kdy celková škoda činila 1,13 miliardy.

Marné čekání na peníze

Podvedení klienti však ze svých ztracených peněz ve většině případů už nic neuvidí. Za poslední čtyři roky eviduje policie škody za 5,7 miliardy. Z podvodníků se nepodařilo dostat ani pětinu této částky. „Mezi spácháním a nahlášením úvěrového podvodu uběhne často i několik měsíců, což komplikuje vyšetřování. Podezřelé osoby navíc často mají falešné doklady a díky internetovému bankovnictví není problém peníze během krátké chvíle poslat do zámoří, kde je téměř nemožné je dohledat,“ vysvětluje mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Hovory za tisíce

Úvěroví podvodníci znají ještě jeden způsob, jak na lidech ve finanční tísni vydělat. „Klientovi je úvěr slíben s tím, že má zavolat na telefonní číslo s předvolbou 900, kde se dohodnou formality,“ popisuje Martina Vernerová z občanského sdružení spotřebitelů TEST. Pracovník na druhé straně telefonu však hovor prodlužuje. Cena za minutu hovoru však činí 95 korun. „Úvěr samozřejmě poskytnut není, nicméně cena za hovor se vyšplhá do tisíců,“ říká Vernerová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.